Powróćmy na chwilę do Dni fantastyki, które odbyły się w naszej szkole w ramach Bydgoskich Grantów Oświatowych.

W dniach 12.11- 15.11.2019 w odbyło się szereg imprez pod wspólnym tytułem - Fantastyka! Włącz wyobraźnię”.

Już po raz kolejny młodzież IV LO oraz uczniowie z innych szkół bydgoskich mogli wziąć udział w  najróżniejszych odsłonach fantastyki: od literatury po gry planszowe, prelekcje, warsztaty, konkursy i turnieje.

Bo fantastyka ma wiele twarzy, a my staraliśmy się odkryć przynajmniej kilka z nich.

Fotograficzna relacja z Festiwalu w galerii.

Zaczęliśmy od promocji, czyli od stworzenia plakatu reklamującego nasz festiwal. Tego zadania - połączenia sztuki i informacji – podjęła się uczennica klasy 1D4- Aleksandra Budnik. I zrobiła to na najwyższym, profesjonalnym poziomie.

Na początku października został ogłoszony konkurs , który składał się z 2 kategorii: literackiej i plastycznej.

Rozdanie nagród dla laureatów poszczególnych konkursów odbyło się 15.11.2019r. na uroczystej gali, którą poprowadziły dwie czarodziejki – Michalina Gajewska i Martyna Grudzińska.

Słowa mają wielką moc. Potrafią sprawić radość, zaciekawić, a nawet wciągnąć w swój magiczny świat. W kategorii literackiej:

I miejsce zajął Oskar Dąbrowski z VI Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy

II miejsce zajął Daniel Wawrzyniak z V Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy

III miejsce zajęła Weronika Mierzwińska z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bydgoszczy

Wyróżnienie zostało przyznane Ryszardowi Janowskiemuz V Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy

Uczestnicy tworzyli okładki do książek. Kredkami lub pędzlem przenieśli nas w świat smoków, elfów, zaczarowanych lasów. W kategorii plastycznej:

I miejsce zajęła Kinga Bukowska z Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy

II miejsce zajęła Alicja Więcławek z Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy

III miejsce zajęła Aleksandra Rozmarynowska z IV Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy

Wyróżnienie zostało przyznane Oldze Śmigielskiej z IV Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy.

Najlepsze prace można było przeczytać i obejrzeć w bibliotece szkolnej.

W świat wyobraźni zostali wciągnięci uczestnicy sesji gier RPG.Zasady tej zabawy, w której gracze wcielają się w wymyślone postacie i wspólnie przeżywają przygody w wyimaginowanym świecie, przybliżył nam pan Michał Twardziński

W rolę Mistrza Gry (MG), który przygotowuje jej scenariusz i nadzoruje przebieg, w grze ,,Król złodziei’’ wcielił się uczeń IV LO -Igor Grudzień , a sesję „Kajlaps. Kraina wolności” – poprowadził Dawid Birski z XV LO Bydgoszcz

15.11.2019r. młodzież uczestniczyła w spotkaniu autorskim z panią Katarzyną Muszyńską – dziennikarką i pisarką, autorką książek – „Tajemnice Avinionu”i „Bunt”. Druga część spotkania miała charakter warsztatów pisarskich.

Każdy twórca wie, że tekst najlepiej dopełnia ilustracja lub rysunek. Z fanami komiksu spotkał się pan Rafał Klein na warsztatach rysunkowych. Uczestnicy nie tylko rysowali, ale starali odpowiedź na pytanie: czy komiks to jeszcze literatura, czy już tylko rysunek? A może to połączenie różnych form sztuki?

W czasie festiwalu można było odwiedzić Pokoje zagadek. W bibliotece na uczniów czekały ukryte rekwizyty, schowki, tajemnicze przedmioty, klucze, układanki i szyfry, które przeniosły uczestników w „Odległą przyszłość”. Natomiast w sali 201 uczniowie musieli rozwiązać kryminalną zagadkę na ,,Balu przebierańców’’.

Wielu emocji dostarczyła również Terenowa gra literacka „W świecie T. Pratchetta”, przygotowana przez panią Beatę Płuciniczak-Motowidło i klasę 1D4. Uczestnicy musieli wykazać się spostrzegawczością, kreatywnością i pomysłowością, aby wykonać siedem zdań, które tematycznie związane były z twórczością autora „Piątego elefanta”.

 

15.11.2019r. świetlica szkolna zamieniła się w salę obrad, gdzie dwa zespoły rywalizowały ze sobą przy pomocy wagi argumentów.

Pod opieką pani Marii Cabaj odbyła się debata oksfordzka, której temat brzmiał–„Dwa życia fantastyki, czyli co bardziej wpływa na wyobraźnię książka czy film”.

Trudnej sztuki dialogu, w której ważne jest poszanowanie oponenta, jego argumentów i poglądów, podjęli się uczniowie z klasy 2a. Te dyskusje, nad konkretną tezą, gdzie równie ważne są głosy "za" jak i "przeciw" to doskonały trening sztuki argumentacji, a przede wszystkim umiejętności oratorskich.

Niezwykle barwną, kreatywną i wzbudzającą wiele emocjiczęścią naszego festiwalu był Konkurs cosplayowy, czyli niebanalne połączenie umiejętności odgrywania postaci z tworzeniem przebrań. Uczestnicy prezentowali kostiumy inspirowane wybranym bohaterem z mang, anime, filmów, komiksów, gier. Współorganizatorem konkursu był Samorząd uczniowski. Klasy, które wystawiły swoich zawodników zdobyły punkty w akcji SUPER KLASA.

Stroje oceniało jury, w bardzo męskim składzie: p. Andrzej Stosik, ks. Aleksander Modrak i pan Rafał Klein.

I miejsce przypadło Roksanie Iwińskiej.

Pozostałe miejsca zajęli: Olaf Bergmann i Martyna Stefańska

W konkursie została również przyznana nagroda specjalna – „Łapacz magii” – czarodziejska miotła, która powędrowała do klasy 1c.

Dziękujemy pani Annie Stachowiak, która dokonała profesjonalnej recenzjikonkursowych prac literackich, oceniając oryginalność i pomysłowość opowiadań przesłanych przez młodych, fantastycznych adeptów pióra.

Dziękujemy prelegentom iorganizatorom poszczególnych bloków tematycznych oraz wszystkim osobom, których pasja i zaangażowanie przyczyniły się do tego, że festiwal mógł się odbyć.

Dziękujemy Radzie Rodziców, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi szkoły, którzy wspierali organizatorów tego przedsięwzięcia.

Dziękujemy wszystkim pozytywnie „zakręconym” uczestnikom, którzy dodali kolorytu i charakteru tej imprezie. Dzięki nim zobaczyliśmy jak wyobraźnia może być twórcza i kreatywna, a świat wokół nas może stać się magiczny.