Dzień 7 października 2021 roku zapisał  się w historii szkoły IV Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy jako jeden z najważniejszych
.

Szkoła otrzymała Sztandar. Ta doniosła, piękna i wzruszająca uroczystość odbyła się w obecności Pani Iwony Waszkiewicz, zastępcy prezydenta Bydgoszczy, Pana Lecha Zagłoby - Zyglera , zastępcy przewodniczącej Rady Miasta, Pana  Eugeniusza Gołembiewskiego - prezesa Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego  z siedzibą w Kowalu, przedstawicieli Kujawsko - Pomorskiego Kuratorium Oświaty, Urzędu Miasta, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Związku Sybiraków oraz nauczycieli, uczniów i rodziców. To niepowtarzalne wydarzenie poprowadzili - uczennica klasy 3a Olga Śmigielska oraz nauczyciel języka polskiego Jerzy Piszcz.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem Hymnu Narodowego.

Pani Katarzyna Kijewska - Południak - dyrektor szkoły wygłosiła przemówienie - powitała wszystkich gości, przedstawiła rys historyczny IV Liceum Ogólnokształcącego oraz wymieniła najważniejsze sukcesy dydaktyczno - wychowawcze szkoły.

Fundatorzy Sztandaru to Rada Rodziców przy IV LO, Związek  Sybiraków Oddział Bydgoszcz Koło Błonie, Przyjaciele IV Liceum Ogólnokształcącego.

Sylwetkę patrona szkoły wszystkim zebranym przybliżyli: dr Monika Opioła - Cegiełka - adiunkt Wydziału Historycznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz rektor Wyższej Szkoły Gospodarki prof. WSG dr Marek Chamot. Profesor Chamot w swoim wykładzie zwrócił uwagę na to, że patron szkoły to król wybitny, jedyny w naszym panteonie, który otrzymał przydomek „Wielki”.

W czasie uroczystości zostały  wbite gwoździe honorowe w drzewce Sztandaru. Gwoździe te są symbolem uhonorowania osób, które podjęły inicjatywę i wszechstronne działania na rzecz ufundowania i przekazania Sztandaru IV Liceum Ogólnokształcącego, są podziękowaniem za trud, którego zwieńczeniem  była październikowa  uroczystość. W imieniu fundatorów gwoździe honorowe wbiły:

Pani Małgorzata Kulesza - Przewodnicząca Rady Rodziców IV LO w latach 2018 -2021,

Pani Helena Bogusławska - Prezes Zarządu Związku Sybiraków Oddział Bydgoszcz Koło Błonie,

Pani Maria Nawrocka - przyjaciel IV LO

Podniosłą i wzruszającą chwilą było przekazanie Sztandaru przez Panią Renatę Mandziuk - Przewodniczącą Rady Rodziców IV LO, Panią Helenę Bogusławską - Prezesa Zarządu Związku Sybiraków Oddział Bydgoszcz Koło Błonie oraz  Panią Marię Nawrocką - przedstawicielkę Przyjaciół Szkoły, na ręce Pani Dyrektor Katarzyny Kijewskiej – Południak, która następnie przekazała go szkolnemu pocztowi sztandarowemu w składzie:  Izabela Dorosz, Patrycja Białkowska oraz Maciej Kliszewski.

Następnie przedstawiciele społeczności szkolnej złożyli ślubowanie na Sztandar - jako symbolu tradycji  szkoły. Przyrzekli otaczać go czcią i dbać o to, by właściwym postępowaniem i rzetelną nauką pracować na dobre imię szkoły oraz że będą go szanować i nie splamią jego honoru.

Na szkolnym Holu Kazimierzowskim została odsłonięta tablica upamiętniająca uroczystość. W  bibliotece szkolnej i sali nr 17 można było obejrzeć prace nagrodzonych uczniów w Ogólnopolskim Konkursie Urodziny Kazimierza Wielkiego, który nasza szkoła organizuje od 2011 roku. Zaproszeni goście mieli możliwość zapoznać się z historią szkoły w udostępnionych Kronikach.

Uroczystość uświetniły piosenki w wykonaniu szkolnego zespołu Verte pod kierunkiem Sławomira Przybysza oraz recytacje uczniów z klasy 3a - Julię  Turską, Piotra Kosmowskiego i Samuela Kotlińskiego.

Ten dzień stał się zwieńczeniem pracy wielu osób. Siłą napędową w drodze do pozyskania sztandaru były działania  dyrektor szkoły -  Pani Katarzyny Kijewskiej - Południak i jej współpraca z gronem pedagogicznym, Radą Rodziców, Związkiem Sybiraków Oddział Bydgoszcz Koło Błonie oraz Stowarzyszeniem Króla Kazimierza Wielkiego.

Panie: Justyna Rościszewska - wicedyrektor szkoły i Joanna Kolan - nauczyciel - zaprojektowały wzór sztandaru.

Pani Maria Cabaj - nauczyciel historii, opracowała opis sztandaru szkoły. Pani Paulina Ropińska przygotowała szkolny poczet sztandarowy do uroczystości. Panie: Beata Nowaczyk, Małgorzata Grynienko, Monika Grzybowska oraz Anna Fedorko - Kwiatkowska zadbały o piękny wystrój sali gimnastycznej, biblioteki szkolnej oraz sali nr 17.

Uroczystość opracowała i przygotowała Pani Bogumiła Myszkowska - nauczyciel języka polskiego.