Opis Sztandaru szkoły został przygotowany przez nauczycielkę historii, Panią Marię Cabaj, a przedstawiony w czasie uroczystości przez wicedyrektora szkoły, Panią Katarzynę Jędrzejczyk.

Sztandar prezentował Piotr Czyż – uczeń klasy 3B4.

Każdy człowiek posługuje się symbolami. W naszej kulturze są one pewnymi znakami umownymi, które mogą mieć różne znaczenia. Za symbol najważniejszych wartości, tradycji, wierności, honoru i męstwa uznawany jest sztandar. Stanowi on znak państwa, jednostki wojskowej, organizacji, kościoła lub szkoły. Kardynał Stefan Wyszyński mówił: „Sztandar to symbol, świętość. Jego miejsce tkwi gdzieś między hymnem narodowym, a przysięgą wojskową”.

Sztandar Szkoły jest symbolem jej historii i tradycji. Jest znakiem, który łączy tych, którzy opuszczają jej progi jak i obecnych oraz przyszłych uczniów. W szkole oddajemy mu cześć podczas najważniejszych wydarzeń: rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, święto Patrona, uroczystości patriotyczno-religijne, święta narodowe oraz inne uroczyste apele. Pamiętając o wymowie sztandaru, należy mu okazywać cześć. Uroczystości z udziałem sztandaru wymagają zachowania powagi, a przechowywanie go, transport i przygotowanie do prezentacji, właściwych postaw jego poszanowania. W związku z tym sztandar jest eksponowany w widocznym i ogólnie dostępnym miejscu na terenie szkoły w zamkniętej gablocie.

Sztandar IV Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy ma kształt prostokąta o wymiarach 99 x 98 cm. Wykonany jest z dwustronnie haftowanej tkaniny, obszytej złotą taśmą oraz frędzlami koloru złotego o długości 6 cm.

Sztandar umieszczony jest na drzewcu zwieńczonym głowicą w formie metalowej figurki orła w koronie. Drzewce sztandaru, dwudzielne, o długości 220 cm, są wykonane z jasnego drewna i połączone tuleją z białego metalu.

Awers sztandaru ma kolor niebieski. W środkowej części, na kremowym tle, znajduje się postać króla Kazimierza Wielkiego. Wokół niego złotą nicią wyhaftowano nazwę szkoły: IV Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Rewers sztandaru jest koloru czerwonego W środkowej jego części znajduje się godło Rzeczypospolitej Polskiej. Godłem jest biały orzeł z głową ozdobioną złotą koroną zwróconą w prawo. Dziób i szpony również mają złotą barwę. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu, gotowość do pokonywania przeszkód i trudności. Są to cele, do których, pod kierunkiem nauczycieli, zmierzają nasi uczniowie.