bookcloudLOGO NPRC

„Zaczytana Czwórka”

Wspólne projekty, ciekawe pomysły, nowe wyzwania to codzienność naszej szkoły. Może teraz przyszło nam żyć w niecodziennych czasach, ale nasza szkoła się nie zmieniła i my się nie zmieniajmy, tylko się ROZWIJAJMY.

Dlatego ruszamy z akcją  #Czwórka Inspiruje 2.0. Niektórzy z Was już wiedzą na czym ona polega.  Dla uczniów klas pierwszych – krótkie streszczenie.

W I edycji zachęcaliśmy, aby każdy z "Czwórkowiczów" podzielił się informacjami, refleksjami o godnych polecenia książkach, filmach, które Was zainteresowały oraz o  innych aktywnościach, które wypełniają Wasz czas wolny: np. gotowanie,  malowanie, rysowanie lub inne działania, które sprawiają Wam przyjemność.

Dzisiaj rozpoczynamy kolejną odsłonę naszej akcji pod wdzięczną  nazwą – „Zaczytana Czwórka”.

Pewne rzeczy są nowe, pewne przechodzą do tradycji. Chcąc wpisać się w tę konwencję chcemy zaproponować Wam zabawę w recenzentów. Może nie takich profesjonalnych, bo wówczas będzie to praca, a nie zabawa. A my chcemy tylko Wam zaproponować napisanie krótkich tekstów, w których opiszecie problematykę przeczytanej książki oraz podzielenie się  swoimi uwagami i refleksjami na jej temat.

Mogą to być książki, które

- według Was trzeba przeczytać,

- są Waszą ulubioną lekturą;

- wywarły na Was największe wrażenie,

- „pochłonęliście” je w jeden weekend,

- wracacie do nich, co jakiś czas.

Wasze krótkie recenzje mogą być podpisane pełnym nazwiskiem, tylko imieniem lub nickiem.

O Waszych książkowych inspiracjach wszyscy będą mogli przeczytać  – na stronie internetowej szkoły oraz fanpage’u „Czwórka-włącz wyobraźnię”.

Nauczyciele bibliotekarze

Pedagog szkolny




ZACZYTANA CZWÓRKA

Martyna z klasy 2C poleca książkę „Rose Madder”

Książkę „Rose Madder” zalicza się do tak zwanej „kobiecej trylogii” Stephena Kinga, w której znajduje się również „Gra Geralda” oraz „Dolores Claiborne”. Elementem łączącym wymienione powyżej książki, jest małżeństwo tych kobiet z nieodpowiednimi mężczyznami. Każda z nich za swojego życiowego partnera wybrała sobie osobę złą, która tak naprawdę nie powinna znajdować się na tym świecie.

Dzisiaj przedstawię Wam losy głównej bohaterki pierwszej z przedstawionych powyżej powieści.

Rosie Daniels to kobieta, która niestety nie wiedzie prostego życia. Przez wiele lat swojego małżeństwa jest maltretowana przez męża Normana. Pomimo ogromnego strachu, pewnego dnia decyduje się go porzucić oraz poszukać bezpiecznego schronienia. Ucieka do innego miasta, gdzie zostaje przyjęta do przytułku dla równie pokrzywdzonych kobiet i po kilku miesiącach rozpoczyna na dobre nowe życie. Nawiązuje znajomości i przyjaźnie, zdobywa ciekawą oraz dobrze płatną pracę, udaje jej się znaleźć mieszkanie, a nawet poznać mężczyznę. Jednak przez cały czas tropem kobiety podąża jej mąż, który nie może pogodzić się z tym, że Rosie tak po prostu od niego uciekła. Sprawę utrudnia dodatkowo fakt, że Norman jest policjantem, który zna wiele sposobów, żeby odnaleźć i dopaść swoją żonę. To psychopata będący w stanie zabić każdego, kto mu się sprzeciwi. Na ratunek Rosie może przyjść pewna rzecz, o której nie zdaje sobie sprawy. To kupiony przez nią w sklepie ze starociami niezwykły obraz zatytułowany „Rose Madder”, który pozwala przeniknąć do innego świata. Czy Rosie uda się uciec od męża i raz na zawsze zaznać spokoju?

„Rose Madder” na pewno nie jest książką, o której, po jej przeczytaniu, da się szybko zapomnieć. Już początkowy opis tego, jak mąż traktuje swoją żonę, sprawia, że czytelnik może mieć nawet ochotę odłożyć książkę i wrócić do niej później. Z czasem akcja się jednak nieco uspokaja, ale w powieści na pewno nie brakuje dosyć mocnych scen. Sprawia to, że nie jest to dobra pozycja dla młodszych osób. Z pewnością głównym atutem książki są perfekcyjnie ukazani bohaterowie. Ich psychika została przedstawiona bardzo dobrze, a jeżeli chodzi o Normana, miejscami nawet zbyt dokładnie. W ten sposób czytelnik uświadamia sobie, że ludzie podobni do męża głównej bohaterki naprawdę mogą istnieć i żyć wśród nas, co powoduje miejscami przerażenie.

Według mnie „Rose Madder” jest książką godną polecenia. Na pewno każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Pomimo klimatu grozy, autor pokazuje w niej, że nie można się poddawać i trzeba walczyć o swoje prawa do lepszego życia.

 Uczniowie z klasy 2D4 polecają książkę "Kordian"

Konrad Wallenrod jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł romantyzmu. Napisany przez Adama Mickiewicza utwór zdobył serca czytelników wciągającą historią o zdradzie, honorze, patriotyzmie i poświęceniu.

Książka opowiada o dziejach Wielkiego Mistrza krzyżackiego - Konrada Wallenroda, jednak w trakcie rozwijania się akcji narasta wokół niego coraz więcej podejrzeń ze strony zakonu. Utwór miał budzić nastroje patriotyczne w sercach mieszkańców Rzeczpospolitej w trakcie zaboru rosyjskiego. Pod maską utworu historycznego kryła się ukryta wiadomość nakłaniająca do walki z okupantem, był to utwór stworzony by krzepić serca Polaków. Książka cechuje się dużą różnorodnością postaci, od Halbana zagrzewającego bohatera do walki po tajemniczą Pustelnicę śpiewającą w narożnej wieży. Sam Wallenrod jest bardzo złożonym bohaterem, jego konflikt wewnętrzny, honor rycerza kontrastujący z koniecznością wykonania fortelu na wrogu staje się głównym daniem lektury. Realizmu dodają przejawy owego konfliktu, chociażby skłonność do pijaństwa Konrada. Czytelnik nie może oderwać wzroku od książki. Historia przekazywana jest w sposób niechronologiczny - przeszłość bohatera zostaje przedstawiona stopniowo wraz z rozwojem fabuły. Z utworu wywodzi się również postawa - Wallenrodyzm, będąca odmianą Makiawelizmu, lecz w odróżnieniu od niego bohater wykonuje niemoralne czyny w dobrej sprawie, dla służby ojczyźnie. Jest to ciekawa wariacja makiawelizmu, ponieważ poddaje w wątpliwości moralność czynów głównego bohatera.

Podsumowując, jest to pozycja obowiązkowa dla fanów twórczości Adama Mickiewicza i nie tylko. Lektura wciąga swoją unikatową konstrukcją narracji i świetnie napisanymi bohaterami.

Karolina Meler z klasy 1E poleca książkę ,,List w butelce”

Niecały rok temu dostałam w prezencie książkę pt. ,,List w butelce” autorstwa Nicholasa Sparksa. Nie miałam wcześniej okazji się do niej zabrać, a przeczytanie odkładałam w czasie. Jednak myśl, że mogłabym podzielić się przemyśleniami na jej temat, zmotywowała mnie do zapoznania się z tą historią.


Główna bohaterką jest Theresa Osborne, która nieszczęśliwie zakochała się przed laty, co spowodowało, że straciła zaufanie do mężczyzn. Urzekające w tej książce jest to, iż potrafi się z nią utożsamić absolutnie każdy. Narrator opowiada o emocjach Theresy w taki sposób, że mogą odnosić się zarówno do miłości, jak i przyjaźni, bądź straty kogoś bliskiego, kogo bardzo się ceniło. Jest zdecydowanie  typem samotniczki. Kiedy zmaga się z czymś trudnym, nie lubi zwierzać się innym. Najprawdopodobniej przez to, jak została potraktowana przez osobę, której tak bardzo ufała. Lubi spędzać czas sama ze swoimi myślami, biegając samotnie po plaży o poranku. To tam znajduje zakorkowaną butelkę z bardzo osobistym listem w środku, zaadresowanym do kogoś wyjątkowego. Nie wie wówczas, jak bardzo zmieni to jej życie.

Okazuje się, że autorem wzruszającego listu jest Garret. Kobieta jest bardzo zaintrygowana opisem jego uczuć i za namowa przyjaciółki postanawia odnaleźć autora. Niedługo potem poznaje Garreta, który zdaje się być równie zraniony przeszłością, co ona. Historia tych dwojga inspiruje do działania i pokazuje, że życie nieraz stawia nam przeszkody i owszem, kto raz się sparzy, woli dmuchać na zimne, lecz czy warto pozwolić, by jedno nieszczęście pozbawiło nas możliwości odbudowy zaufania do innych już na zawsze?


-,,Gdyby każdy, kto uważał, że mu się nie uda, nawet nie spróbował, to gdzie bylibyśmy dzisiaj?”- Nicholas Sparks.

Zuzanna Lipka z klasy 2A4 poleca książkę „Igrzyska śmierci”

„Igrzyska śmierci” to pierwsza część trylogii książek autorstwa Suzanne Collins. Jest to powieść dla młodzieży w gatunku science-fiction. Została ona wydana 14 września 2008 roku, a w 2012 roku doczekała się filmowej adaptacji.

Pierwszy raz z historią głównej bohaterki, Katniss Everdeen, spotkałam się oglądając film na jednej z lekcji w szkole. Nie zdążyliśmy obejrzeć go w całości, jednak jego fabuła i wykonanie tak mi przypadły do gustu, że postanowiłam dokończyć go w domu. Następnie obejrzałam kolejne części i zafascynował mnie całokształt tejże historii.

Jakiś czas później, kiedy nadeszły wakacje, postanowiłam, że przeczytam całą trylogię „Igrzyska śmierci”. Jako, że byłam osobą, która oglądała najpierw film, a dopiero później miała okazję zetknąć się z książką, wiedziałam już jak sobie wyobrażać poszczególnych bohaterów i miejsca. Gdybym miała możliwość wyboru, zdecydowanie bardziej wolałabym zapoznać się najpierw z powieścią, a dopiero później z adaptacją filmową.

Książka zachwyciła mnie od samego początku. Mimo że znałam już przebieg fabuły, nie zniechęciło mnie to do szybkiego przeczytania całej serii. Autorka utrzymuje dobre tempo akcji, nie dając odpowiedzi na wszystkie pytania i wątpliwości. Stopniowo buduje akcję i napięcie, dzięki czemu czytelnik wprost zatapia się w wykreowanym przez nią świecie. Bohaterowie są różnorodni, każdy ma do zaoferowania coś innego, a także nie występuje tu idealizacja człowieka.

Powieść zawiera ogromny ładunek emocji, który poruszy każdego czytelnika.  Książka ta spowoduje niesamowite zainteresowanie ze strony osoby czytającej i na pewno nie odmówi ona sobie przyjemności przeczytania tej książki do końca, a także sięgnięcia po dwa pozostałe tomy serii. Osobiście uważam, że książka była lepsza od jej adaptacji i zdecydowanie polecam zapoznać się z jej treścią oraz następnymi tomami.

Weronika Otlewska z klasy 2A4 poleca książkę ''To”

Recenzja książki ''To''. Książka ta opowiada o serii tajemniczych wypadków, zbrodni, dziejących się w pobliżu miasteczka Derry. Na grupkę przyjaciół czyha To, czyli niebezpieczny, siejący spustoszenie klaun. Polecam tę książkę, ponieważ jest to powieść wzbudzająca dreszcze. Świetnie opisana historią pozwala na puszczenie wodzy fantazji. Opisy scen, w których bierze udział klaun, a także iluzje jakie widzą dzieci napawają grozą, a także zachęcają do dalszego czytania w obawie o przyszłe losy bohaterów. To czyni według mnie tę książkę niezwykłą. Jest to horror, dzięki któremu można poczuć dreszczyk emocji. Stephen King stworzył idealny, mroczny, tajemniczy klimat. Książka ta porusza też ważne tematy takie jak żałoba po śmierci dziecka czy przejawy rasizmu wśród ludzi. Zwraca uwagę na ważne dla ludzi wartości. Uważam, więc książkę "To" za wciągającą i wartą przeczytania dla chwili odpoczynku od realnego świata.

Vanessa Lewandowska z klasy 2A4 poleca książkę „Noc ósma”

 Chciałabym polecić książkę, którą przeczytałam w jeden dzień. „Noc ósma” autorstwa Sebastiana Fitzka skupia się na przeżyciach Bena, rozwiedzionego mężczyzny oraz Arezu, studentce psychologii. Zostali oni wylosowani do gry o nazwie Noc Ósma. Gra odbywa się ósmego dnia ósmego miesiąca roku. Wylosowane osoby są poza wszelka ochroną prawną, a za ich uśmiercenie istnieje nagroda. Książka pokazuje żądze materialne, sprzeczne uczucia i, jako że jest to thriller psychologiczny, porusza naturę i umysł człowieka. Książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie, akcja jest wciągająca i tajemnicza. Należy do moich ulubionych książek i na pewno jest godna polecenia.

Tosia Sarbinowska z klasy 2A4 poleca książkę „Harry Potter”

 Jeśli potrzebujesz oderwania od rzeczywistości to koniecznie wejdź do świata magii z Harrym Potterem! Książka autorstwa J.K.Rowling przeniesie się cię  do magicznego świata pełnego niecodziennych zjawisk, w którym poznasz nie tylko zaklęcia i życie czarodziejów ale także, co to jest prawdziwa miłość, przyjaźń i poświęcenie. Książka w ośmiu tomach zagwarantuje ci wiele emocji! Więc jeśli potrzebujesz odpoczynku i nieco rozrywki to koniecznie przeczytaj Harryego Pottera.

Rozalia Krzemkowska z klasy 2A4 poleca książkę „Dzieje Tristana i Izoldy”

Jedną z moich ulubionych książek jest wbrew pozorom lektura szkolna Dzieje Tristana i Izoldy. Akcja dzieje się w średniowieczu. Legenda ta jest także związana z cyklem opowieści arturiańskich, co niezwykle pobudza wyobraźnię. Czytelnik może także poczuć swoisty klimat średniowiecznych czasów dzięki fantastycznym stworzeniom, np. smokom, którym średniowieczni rycerzy musieli stawiać czoło. Także miejsce akcji utworu, krainy po obu brzegach kanału La Manche oraz średniowieczne zamki, nadają mroczny klimat tej celtyckiej legendzie. Jednak w tej lekturze najbardziej ujęła mnie apoteoza miłości. Mimo, że ukazane uczucie jest baśniowe, idealne i wydaje się być niemożliwe, to przeżycia bohaterów są niezwykle silne i wywołują skrajne emocje, często niepodobne do miłości. Cały ten obraz oddziałuje na czytelnika i pozwala z łatwością przenieść się w średniowieczne czasy.

Roma Kulik z klasy 2A4 poleca książkę  „Miasto kości”

„Miasto kości” to pierwsza część z serii Dary Anioła autorstwa Cassandry Clare. Jest to powieść młodzieżowa w gatunku fantasy. Została ona wydana 27 marca 2007 roku, a na  podstawie całej serii powstał serial, którego pierwszy sezon było można obejrzeć już w 2016 roku i to właśnie przez niego sięgnęłam po książkę. Powieść, mimo obejrzenia adaptacji, wciągnęła mnie od samego początku. Autorka stworzyła wspaniałą fabułę oraz dobrze wykreowała bohaterów. Styl jest miły, przyjemny i umożliwiający szybkie czytanie. Z przeczytaniem tej dosyć grubej książki uporałam się w 3 dni, a zaraz potem z przyjemnością sięgnęłam po dalsze tomy serii. Osobiście uważam, że książka była lepsza od serialu, w którym pojawiało się kilka niezgodności i zdecydowanie polecam zaznajomić się z tą powieścią.

Patrycja Zamora z klasy 2A4 poleca książkę ,,Gwiazd naszych wina"

Uważam, że  lekturą godną polecenia jest ,,Gwiazd naszych wina" autorstwa Johna Greena. Problematyką poruszonej powieści jest wpływ choroby na przezywanie uczuć́ i miłości. Książka opowiada o chorobie dwójki nastolatków zakochanych w sobie. Przez chorobę wiedzieli, że nie zostało im wiele czasu. Zakochiwali się w sobie i cieszyli się sobą coraz bardziej każdego dnia. Postanowili w pełni wykorzystać dane im życie. Wyjechali razem w podróż, by spełnić marzenia nie przejmując się negatywnym wpływem drogi na ich zdrowie. Łatwiej przechodziło im się przez trudne momenty ich choroby wiedząc, że obok jest osoba, która jest w stanie ich zrozumieć. Wspierają się nawzajem, aż do momentu gdy jedno z nich umiera. Śmierć ukochanej osoby jest traumatyczna, jednak główna bohaterka postanawia nadal walczyć o swoje marzenia i szczęście. Bohaterowie książki udowadniają, że jedyną wartością, która jest naprawdę istotna w życiu to pełne zdrowie. Lektura pozwala spojrzeć na życie z innej perspektywy i docenić brak chorób.

Michalina Dewalt z klasy 2A4 poleca książkę „Powrót z bambuko”

Książką, nad którą chciałabym się dzisiaj pochylić jest „Powrót z bambuko” autorstwa Katarzyny Nosowskiej. Nosowska publikowała felietony, została odznaczona Złotym Krzyżem Zasług, zdobyła 22 Fryderyki, wydała 19 płyt z zespołem Hey i 7 albumów solowych, oraz napisała dwie bestsellerowe książki „A ja żem jej powiedziała” i wspomniany już wcześniej „Powrót z bambuko”.

Książka jest zbiorem przemyśleń autorki. Katarzyna Nosowska skłania nas do zatrzymania się na chwilę i przeanalizowania swojego życia. Pozycja ta składa się z 44 krótkich rozdziałów i liczy sobie 272 stron, co powoduje, że możemy po nią sięgnąć w każdej chwili. Opowiada o drodze, którą autorka przebyła do samoakceptacji, o swoim dzieciństwie i problemach, z którymi się zmagała i nadal zmaga - jak każdy z nas. W książce jest poruszone wiele problemów współczesnego świata, takich jak samotność, lęk przed opinią innych, pogoń za uciekającym szczęściem, czy też pogarszającym się stanie zdrowia psychicznego ludzi. Nosowska pisze o atakach paniki, nieustającym poczuciu winy, trudnościach w relacjach z rodzicami, małżeństwie, natłoku myśli, ale i o przemijaniu. W książce autorka zadaje nam wiele pytani retorycznych. Tematyka książki jest poważna, ale podczas czytania tej pozycji będziemy zarówno się śmiać, jak i płakać.

Podczas czytania tej książki czułam wiele emocji, niejednokrotnie ze sobą sprzecznych. Nie raz się wzruszyłam. Było mi też przykro, ale i wielokrotnie widniał na mojej twarzy uśmiech. Z tej książki wyciągnęłam niejeden cytat, który jest wart zapamiętania, ale przytoczę tu tylko jeden, najlepiej oddający klimat książki. Przytoczę go jednak na samym końcu, by zostawić was z Katarzyną Nosowską i jej rozważaniem nad tym, kim tak właściwie jesteśmy.

Uważam, że ta pozycja jest warta zapamiętania, a przede wszystkim przeczytania. Prawdopodobnie każdy z nas znajdzie w niej coś dla siebie i coś o sobie. Tematyka książki jest bardzo szeroka, więc choć jeden temat będzie nam bliski. Warto ją też przeczytać, jeśli jest się fanem/fanką samej Katarzyny Nosowskiej, gdyż sposób napisania książki jest podobny do tego, z którym spotykamy się w tekstach piosenek jej autorstwa.

„Co złego jest w naturalności? Czemu tak bardzo odstrasza nas słabość, pomyłka, plama, zagniecenie, zmarszczka, prawda? Czemu od faktów wolimy komentarze? O kim możemy powiedzieć: Naprawdę go znałam? Kto może tak powiedzieć o nas? Komu złożysz kwiaty na grobie, kto w nim spocznie? Człowiek? Twoje o nim wyobrażenie? Awatar, którego posłał w świat? Nad kim zapłaczesz?” - Katarzyna Nosowska „Powrót z bambuko” (rozdział: „Nie wiem, że nie wiem”, str. 38/39)

Marta Neuman z klasy 2A4 poleca książkę „Hobbit”

Hobbit to fantastyczna powieść autorstwa J.R.R. Tolkiena. Opowiada ona o przygodzie jaka spotkała głównego bohatera, czyli hobbita o imieniu Bilbo. W podróży Bagginsowi towarzyszą krasnoludy, razem pokonują przeszkody aby odzyskać królestwo objęte przez Smauga. Podczas czytania książki można poczuć magiczny klimat nadany przez mędrca, którym jest czarodziej a także inne magiczne stworzenia. Wśród opisanej przygody doskonale widać talent autora, który na potrzebę trylogii stworzył rodzinę języków mitycznych. Uważam, że opowieść jest idealna dla osób w każdym wieku które lubią poczuć dreszczyk emocji. 

Marta Celusta z klasy 2A4 poleca książkę  „Rozmowy z psychopatami”

„Rozmowy z psychopatami” to książka wydana w 2020r. i napisana przez Christophera Berry-Dee - sławnego kryminologa i śledczego, który rozmawiał z wieloma mordercami osadzonymi w najbardziej surowych więzieniach. Był on w stanie pozyskać ich zaufanie oraz odkryć co dzieje się w ich umysłach. Napisał wiele książek na temat seryjnych morderców, psychopatów i bestii, a dzięki tej jesteśmy w stanie dowiedzieć się co kieruje psychopatami oraz jakimi cechami się charakteryzują. Książka zawiera wiele wycinków z korespondencji autora z więźniami oraz osobami związanymi ze śledztwem. Pokazany został także sposób w jaki udało się dowieść prawdy o przestępstwach, czyli odpowiednie metody manipulacji.

Książka zapewnia nam wejście w umysły „potworów”, a nie w czyny przez nich dokonane. Po przeczytaniu nasza czujność może się nieco zwiększyć, ponieważ jak zaznacza twórca, psychopatę możemy spotkać wszędzie. Należy jednak pamiętać, iż jest stosunkowo niewiele osób, które dokonały tak drastycznych czynów. Może nam się jednak tak nie wydawać, ponieważ jest o nich bardzo głośno w mediach. Zdecydowanie polecam tę książkę osobom, które chociaż raz zastanawiały się, co tak naprawdę kieruje psychopatami i dlaczego tak trudno udowodnić im winę lub uchwycić przed dokonaniem przez nich kolejnej zbrodni.

Maja Nowicka z klasy 2A4  poleca książkę „Gwiazd naszych wina”

Książka opowiada o szesnastoletniej Hazel, która od 3 lat choruje na raka. Jej życie ogranicza się do spędzaniu czasu w domu, gdzie czyta książki i ogląda, przeważnie, America’s Next Top Model. Wszystko zmienia się, gdy główna bohaterka za namową rodziców zaczyna uczęszczać na spotkania grupy wsparcia dla chorej młodzieży. Poznaje tam intrygującego Augustusa, który zmienia jej życie.

Jest to jedna z lepszych książek, jakie do tej pory przeczytałam. Utwór porusza trudny dla wszystkich temat jakim jest choroba oraz śmierć. Towarzyszymy Hazel w jej życiu, które jej zdaniem, za sprawą raka, ma się niedługo skończyć. Widzimy jej przemyślenia dotyczące sensu istnienia, śmierci, choroby. Autor w niekonwencjonalny sposób ukazuje trudne tematy jakimi są choroba i śmierć. Wrzuca nas w środowisko, w którym wszystkie te sytuacje są czymś na początku dziennym. Sposób w jaki John Green, przedstawia relacje nastolatków do własnej choroby jest nieoczekiwane, wręcz ironiczne.

Gwiazd naszych wina jest pięknym dziełem. Uczy nas poczucia wartości względem swojego zdrowia, ale też skłania do refleksji nad tym, czy śmierć naprawdę jest czymś strasznym. Za to, zdecydowanie obrazuje, jak straszne dla naszych bliski jest nasza śmierć. Widzimy to wielokrotnie w książce - relacje rodziców z chorymi dziećmi, którzy wychodząc do pracy, nie wiedzą, czy nie widzą się z dziećmi po raz ostatni.

Utwór kończy się w nieoczekiwany, a zarazem wzruszający sposób. Pokazuje jak nieoczekiwane i niesprawiedliwe jest życie. Skupia się przede wszystkim na naszej bezsilności względem naszego losu, jaki i innych. 

Klaudia Swebodzińska z klasy  2A4 poleca książkę „Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek”

Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek –  Mary Ann Shaffer & Annie Barrows

Rok 1946. Juliet, młoda pisarka, objeżdża zniszczoną Anglię, promując swoją książkę i szukając tematu do następnej. Przypadkiem dowiaduje się o małej wyspie Guernsey, na której istnieje Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek. Powołali je podczas wojny rolnicy i gospodynie, by uratować kilka osób przed aresztowaniem. Zaciekawiona Juliet odwiedza Guernsey. Urzeczona przyrodą, ciszą a także serdecznością ludzi, postanawia osiąść na wyspie. Znajduje tu nie tylko kopalnię tematów, ale także miłość.

Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek jest powieścią epistolarną – czyli napisaną w formie listów. Autorki skonstruowały tę powieść w sposób bardzo dobry, nadając jej specyficznego klimatu, ale przede wszystkim zrobiły coś niesamowitego: napisały o wojnie z humorem. Dzieło to jest jednocześnie zabawne i smutne, z racji poruszania trudnych tematów II wojny światowej. Pisarkom udało się zachować granicę pomiędzy humorem a powagą. Nie oszczędzono tu przykrych aspektów wojny, ale były one delikatnie wplątane w opisy zabawnych sytuacji. Oprócz tego Mary Ann Shaffer oraz Annie Barrows podejmowały również tematykę związaną z rodziną, miłością czy książkami.

Kreacja bohaterów odznacza się autentycznością. Każda z postaci nie okazywała się jednoznaczna, wydawała się wręcz wyjęta z prawdziwego życia i przeniesiona na karty książki. Nie znajdzie się tu również dwóch takich samych charakterów, panuje wśród nich różnorodność, co sprawia, że stają się oni interesujący.

Podsumowując, Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek to cudowna powieść łącząca w sobie mnóstwo humoru i przygnębiających opisów dotyczących II wojny światowej. Książka potrafi rozbawić i zasmucić, mimo wszystko w dużej mierze jest optymistyczna i ciepła. Bohaterowie są bardzo realni, a fabuła obfituje w kilka dobrze poprowadzonych wątków. 

Karolina Strzelecka z klasy 2A4 poleca książkę „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”

Harry Potter i Kamień Filozoficzny jest pierwszą częścią z siedmiotomowego cyklu, opowiadającego o przygodach młodego czarodzieja Harry’go Pottera. Autorką tej bestsellerowej powieści jest Joane Kathleen Rowling, angielska pisarka, nauczycielka literatury, która stworzyła najbardziej fascynującą książkę dla młodzieży.

Harry Potter jest książką dla każdego. Opisuje bogate w tajemniczość przygody. Opowiada o tym, że nawet mała, na pierwszy rzut oka niepozorna istota, może wpłynąć na losy świata i walczyć ze złem. Bohaterem jest Harry, syn sławnych czarodziejów – Potterów. Jest on chłopcem niezwykłym, od urodzenia naznaczonym piętnem w postaci blizny na czole, która powstała w niebezpiecznych okolicznościach. Akcja powieści toczy się w Londynie pod koniec XX wieku oraz w szkole dla czarodziejów – Hogwarcie.

Uważam, że warto zapoznać się z powieścią J.K. Rowling. Jest to książka pełna przygód, niespodzianek, a także humoru. Czytając ją przenosimy się w świat Harry’ego, oczyma wyobraźni widzimy dokładny zarys miejsc i postaci przedstawionych w książce. Pozwala nam ona oderwać się od codziennych problemów, chociaż na chwile być „w innym świecie”. Trzyma w napięciu do samego końca tak, że nie można się od niej oderwać.

Polecam ją wszystkim wielbicielom magii, tajemnicy i niebezpiecznych przygód.

Julia Tomkowiak z klasy 2A4 poleca książkę „Gwiazd naszych wina”

Książka która wywarła na mnie ostatnio duże wrażenie to „Gwiazd naszych wina” Johna Greena. Jest to wspaniała, poruszająca historia miłości dwóch nastolatków, którzy nie maja łatwo w życiu gdyż zmagają się z choroba. Hazel Grace na spotkaniu grupy wsparcia poznaje Augustusa Watersa i od razu odnajdują wspólny język. Wspaniałe jest śledzenie kolejnych etapów rozwijającego się między nimi uczucia. Jest książka która jednocześnie bawi do łez i wzrusza, oraz dotyka ciężkich ludzkich problemów.

Julia Radecka z klasy 2A4 poleca książkę „Psychopaci są wśród nas”

Książka „Psychopaci są wśród nas” Roberta D. Hare’a – emerytowanego profesora Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie to działo fascynujące i przerażające. Autor przedstawia przyciągające uwagę czytelnika spostrzeżenia naukowe i błyskotliwie przeplata je opisami przypadków psychopatii. Profesor zwraca uwagę, że psychopata to nie tylko osoba, którą spotkamy nocą w ciemnej uliczce, ale także sąsiad, który zawsze miło się do nas uśmiecha i trochę zbyt długo nam przypatruje. Dzieło budzi w czytelniku strach, mimo to ciekawość, którą wywołuje, zmusza do odwrócenia kartki i dalszego zatracania się w tekście. Jest to książka o niezwykle rzadkiej wartości: czyta się ją szybko i z zaciekawieniem oraz wysoko ceni.

Julia Kościelniak z klasy 2A4 poleca książkę „Jak myśleć o sobie dobrze…”

Książka, która ostatnio przeczytałam to ,,Jak myśleć o sobie dobrze? O sztuce akceptacji i życiu bez lęku" Stefanie Stahl. Opowiada na czym polega nasza niska samoocena, co ją powoduje oraz jak się od niej uwolnić. Przy czym wszystko co opisuje jest w ciekawym formacie, pełnym praktycznych wskazówek, historyjek oraz podejścia z psychologicznego punktu widzenia. Wiele ludzi w naszych czasach cierpi z tego powodu. Myślę że to temat bardzo na czasie, przezsocialmedia, rówieśników czy rodziców jesteśmy bardziej podatni by zwątpić w siebie, swoją wartość i umiejętności. Ta książka pozwala spojrzeć na to z innej perspektyw i jest zdecydowanie warta przeczytania.

Helena Wróblewska z klasy 2A4 poleca książkę ,,Igrzyska śmierci"

Książkę, którą chciałabym polecić są ,,Igrzyska śmierci" autorstwa Suzanne Collins. Problematyką powieści jest walka z niesuwernnością władzy, która co roku wybierała 12 mężczyzn i 12 kobiet w wieku 12-18 lat i organizowała im głodowe igrzyska, gdzie toczyli śmiertelną walkę i gdzie zwyciężała jedna osoba. Uważam że jest to ciekawy i niecodzienny temat poruszany w książkach. Jednak ten temat jest godny uwagi ze względu na coraz częstsze sprzeciwy wobec władzy. Ostatecznie rewolucja doprowadziła do obalenia rządu i dała obywatelom szansę na lepsze jutro.

Uważam, że ta książka jest warta polecenia, ponieważ w ciekawy sposób opowiada ważny społecznie i politycznie temat. Powieść odpowiednia jest zarówno dla młodzieży i dorosłych, ponieważ każdy znajdzie w tym coś istotnego dla siebie.

Anna Mikielska z klasy 2A4 poleca książkę „Opowieści z Narnii”

„Opowieści z Narnii” to książka o magicznej przygodzie. Akcja rozpoczyna się gdy najmłodsza z czwórki rodzeństwa Łucja w domu angielskiego profesora odnajduje, podczas zabawy w chowanego, starą szafę dzięki której wchodzi do zaczarowanej krainy. Wkrótce reszta rodzeństwa Piotr, Zuzanna i Edmund także do niej trafiają. Narnia, niezwykła kraina zamieszkiwana jest przez niespotykane, i pochodzące z mitologii istoty. Mimo tego, że zewsząd otoczona przez wspaniałą naturę i niezwykle piękna – Narnia – spowita jest mroźną zimą, spowodowaną przez zaklęcie złej Czarownicy. Młodszy z braci, Edmund ulega urokowi Białej Czarownicy. Daje się przekupić jej słodyczami i bijącym w oczy bogactwem. Pod wpływem chwili, bez zastanowienia przechodzi na jej stronę. Reszta rodzeństwa próbuje odzyskać brata oraz wyzwolić Narnię spod rządów okrutnej Czarownicy. Bohaterowie będą musieli pokonać wiele przeciwności losu aby tego dokonać, lecz czeka ich również wiele niesamowitych przygód i poznają mnóstwo interesujących postaci. Myślę, że „Opowieści z Narni, Lew, Czarownica i stara szafa” jest ponadczasową ,wspaniała książką wciągającą dzieci oraz dorosłych i pozwalającą przenieść do się do cudownego, zaczarowanego świata. Autor C.S. Lewis zawarł w niej także treści o poświęceniu czy walce dobra ze złem. Tak więc, oprócz miło spędzonego czasu czytając, możemy nauczyć się doceniać i pielęgnować dobro, poznać wartość rodziny oraz dowiedzieć się jak wiele warta jest przyjaźń.

Aleksandra Krygier z klasy 2A4 poleca książkę " Do wszystkich chłopców, których kochałam"

Książka jaką przeczytałam ostatnio jest autorstwa Jenny Han i nosi tytuł " Do wszystkich chłopców, których kochałam". Została wydana w 2018 roku.

Opowiada ona historię młodej dziewczyny wkraczającej w dorosłe życie. Główna bohaterka musi pamiętać o wielu swoich obowiązkach oraz o utrzymaniu jej sekretu w tajemnicy. Posiada ona pięć listów, napisanych do pięciu chłopców, których kochała w różnych momentach swojego życia. Staje ono mocno na głowie, gdy okazuje się, że listy zostały wysłane. Książka ta jest przepełniona różnymi uczuciami np. szczęściem, złością, miłością, upokorzeniem, wzbudza też je ona w czytelniku. Bardzo podoba mi się w tej książce , że narrację prowadzi główna bohaterka. Lara Jean, w opisach zdarzeń zawiera bardzo dużo własnych wspomnieć i odczuć.

Chciałabym polecić tą książkę szczególnie nastolatką, ponieważ w zabawny sposób uczy nas ona , że mówienie o uczuciach jest bardzo ważne i nie należy się bać tego robić.

Aleksandra Harmoza z klasy 2A4 poleca książkę „Gwiazd naszych wina”

Książka, którą moim zdaniem warto przeczytać, to powieść Johna Greena pt. „Gwiazd naszych wina”. Główna bohaterka, Hazel to szesnastoletnia dziewczyna chora na raka. Jej życie zmienia się, gdy na spotkaniu grupy wsparcia dla chorej młodzieży, poznaje Augustusa Watersa. Zamknięta w sobie nastolatka, pod wpływem towarzystwa Gusa zmienia się w osobę z wielkim poczuciem humoru. Augustus stał się dla bohaterki dużym wsparciem, ogromną inspiracja i nadzieją. Razem tworzą dość specyficzną parę, która próbuje znaleźć swoje miejsce na ziemi. Chcą korzystać z życia najbardziej jak się da. Mimo wielu problemów i przeszkód spełniają swoje marzenia. Starają się najlepiej zapamiętać być może ostatnie chwile życia dziewczyny. Jest to wzruszająca książka, która porusza trudne tematy i podkreśla jak ważne jest, aby człowiek nie poddał się w walce z chorobą i korzystał z każdej chwili swojego życia. Nie rezygnował ze szczęścia, miłości i nowych doświadczeń. Autor ukazuje w swoim dziele prawdziwą miłość i przyjaźń, dlatego bardzo polecam książkę Johna Greena.

Agnieszka Wiśniewska z klasy 2A4 poleca książkę ,,Do zobaczenia nigdy"

Uważam, że godną polecenia książką jest ,,Do zobaczenia nigdy" autorstwa Erica Lindstroma. Książka opowiada o niewidomej dziewczynie i jej zmaganiu się z obiektywnie prostymi czynnościami. Lektura ukazuje takie problemy jak: niepełnosprawność, strata bliskiej osoby, przyjaźń oraz miłość. Książka pomaga zrozumieć, że osoby mierzące się z różnymi niepełnosprawnościami wiodą tak naprawdę normalne życie. Mogą uprawiać sport, spotykać się ze znajomymi i zachowują się w taki sam sposób jak w pełni zdrowe osoby. W lekturze poznajemy Parker i jej życie, które już od najmłodszych lat nie było łatwe. Dziewczyna jednak stara się utrzymywać pozytywne myślenie i akceptować to, jakie problemy przynosi jej los. Nastolatka mimo choroby nie jest wycofana, wręcz przeciwnie, głośno wyraża swoje zdanie jeśli ma na to ochotę. Postać Parker udowadnia, że pomimo trudnej przeszłości z czasem jesteśmy w stanie się z tym pogodzić. Myślę, że ta książka jest godna polecenia, ponieważ pomaga ona spojrzeć na codzienne trudności z innej perspektywy i z większym dystansem.

Martyna Grudzińska z klasy 2D4 poleca książkę „Igrzyska Śmierci”

Igrzyska Śmierci autorstwa Suzanne Collins to pozycja warta przeczytania dla miłośników literatury. Książka opowiada historię z perspektywy głównej bohaterki – Katniss. Dziewczyna żyje w Panem – państwie powstałym na ruinach dawnej Ameryki Północnej. Kraj ten podzielony jest na dwanaście różnych dystryktów. Co roku każdy dystrykt ma za obowiązek dostarczyć chłopaka i dziewczynę między 12. a 18. rokiem życia , by wzięli udział w Głodowych Igrzyskach. Okrutnych igrzyskach na śmierć i życie. Moim zdaniem, fabułę książki idealnie opisuje starorzymska dewiza „chleba i igrzysk”. Czytając tę   książkę, na pewno nie będziecie się nudzić !

           

                          

Sandra z klasy 2E4 poleca książkę „Mały Książę”

Myślę, że większość z was czytała tę książkę, jest ona jedną z moich ulubionych lektur szkolnych ze względu na ponadczasowe wartości, które zawiera. Tytułowy bohater Mały Książę odbył niezwykłą podróż po wszechświecie podczas, której przeżył wiele przygód, zrozumiał sens prawdziwej przyjaźni oraz dorósł do miłości. „Mały Książę” pozornie jest lekturą przeznaczoną dla dzieci, jednakże fabuła symbolicznie dotyka uniwersalnych prawd. Autor podkreśla problem samotności człowieka współczesnego, który patrzy na świat przez pryzmat dóbr materialnych co prowadzi do zaniku więzi międzyludzkich. Moim zdaniem ta książka jest wspaniałą lekturą nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych i uważam, że każdy powinien ją przeczytać.

Weronika Nowak z klasy 2B4 poleca książkę „After. Płomień pod moją skórą”

Życie Tessy jest poukładane i zaplanowane póki nie spotyka Hardina, który sprawił, że jej życie się diametralnie zmieniło. Dziewczyna zgodnie ze swoim planem( bardziej swojej mamy) wyjeżdża na studia. Na początku ciężka była dla niej rozłąka z rodziną i chłopakiem. Trafiła na bardzo imprezowe towarzystwo, które odciągało ją od nauki. Pewnego razu poznała Hardina do, którego czuła coś więcej. Ich relacja szybko nabierała tempa mimo, że w domu czekał na nią chłopak. Na początku Hardin był dla niej bezczelny i arogancki lecz Tessa i tak miała do niego słabość. Na ich drodze były osoby, które chciały ich rozdzielić ale na szczęście im się nie udało. Mimo, że Hardin i Tessa to dwa różne światy to mieli razem dużo wspólnych cech , które ich łączą. Bohaterzy mieli trudną przeszłość, dlatego bardzo dobrze nawzajem się rozumieli i wspierali. Moim zdaniem ta książka pokazuje, że miłość jest w stanie przezwyciężyć wszystko i nie można się poddawać.

Milena Miniszewska z klasy 2B4 poleca książkę "Ponad wszystko"

Książka ”Ponad wszytko" porusza tematy i problemy, które w dzisiejszych czasach są bardzo powszechne w szczególności w życiach nastolatków - problemy zdrowotne (fizyczne, bądź psychiczne) oraz problemy związane z przemocą w rodzinie i jej konsekwencje. Autorka opisuje historię młodej dziewczyny, 18-letniej Madeline Whittier, która z powodu swojej choroby nie opuszcza domu. Madeline choruje na złożony niedobór odporności. Ciężko sobie wyobrazić siebie w takiej sytuacji, kiedy nie można przekroczyć progu własnego domu, nie można spotykać się ze znajomymi, poczuć wiatru we włosach lub deszczu na skórze. Wydawałoby się, że Maddy pogodziła się ze swoim losem, ale do czasu. Pewnego dnia do domu w sąsiedztwie wprowadza się nowa rodzina i Maddy bardzo szybko zaczyna fascynować się Olly’m. Mimo tego, że dziewczyna żyje w zamknięciu, szybko udaje się im obojgu nawiązać kontakt. Z upływem czasu kontakt przez Internet przestaje jej wystarczać i pragnie więcej. W końcu dochodzi do upragnionego spotkania i spotkanie to sprawia, że Maddy zaczyna dostrzegać, że jej obecne życie w zamknięciu nie jest tym czego by chciała. „Ponad wszystko” to bardzo życiowa historia. W końcu nie co dzień nasze życie pełne jest wrażeń lub emocji. Czasem wkrada się w nie rutyna, by następnie mogło nabrać rozpędu i przyspieszyć w swym biegu. Taka jest właśnie historia Maddy.

Alex poleca książkę "Alice's Abenteuer im Wunderland"

W tych trudnych czasach ciężko jest oderwać się od rzeczywistości choć na chwilę, lecz znalazłam książkę, która całkowicie mnie wciągnęła. Czytając "Alice's Abenteuer im Wunderland" Lewisa Carrolla (czyli "Alicję w Krainie Czarów", ale po niemiecku oraz ze słowniczkiem) nie dość, że spędziłam czas pożytecznie, to jeszcze rozszerzyłam swoje słownictwo z języka niemieckiego.

Nawet po, tylko, dwóch latach nauki tego języka myślę, że można na spokojnie przeczytać tę książkę i czerpać z niej radość!

Uczennica poleca książkę "Ścieżki nadziei"

"Ścieżki nadziei" - piąta i zarazem ostatnia część cyklu "dzienniki pisane w drodze" autorstwa Richarda Paula Evansa. Jest ona takim gatunkiem, który jeśli zaczniesz już czytać, nie możesz się od niego oderwać. Należy ona do serii książek, jednak nawet po zaczęciu od ostatniego tomu, można odnaleźć się w fabule. Głównym bohaterem powieści jest Alan, który po utracie ukochanej, domu i pracy, czyli według niego wszystkiego, postanawia wyruszyć w pieszą, samotną i bardzo długą podróż, prowadzącą przez całą Amerykę.

W tej części cyklu Alan jest już na ostatniej prostej, przebył tak długą drogę, poznał tak wielu ludzi i poradził sobie z tyloma trudnościami, jednak będąc już tak blisko celu, dowiaduje się o chorobie ojca, w związku z czym przerywa wędrówkę. Alan wraca do domu i zamieszkuje w domu taty, który leży w szpitalu i z którym bohater spędza teraz całe dnie. Natomiast w domu mężczyzna znajduje przedmiot, dzięki któremu ma zajęcie na samotnie spędzane wieczory i przez który mogą zmienić się jego poglądy. Uważam, że właśnie takie proste akcenty, które mogą zmienić nawet tok myślenia bohatera, są najpiękniejsze i najbardziej zaskakujące. Część książki poświęcona jego tacie jest ujmująca i nieoczekiwana. Możemy zapoznać się z historią rodziny Alana oraz zagłębić jego relację z ojcem.

Richard Paul Evans stworzył książkę, która jest wręcz "utkana" z emocji, pokazuje siłę i determinację, którą musimy w sobie odnaleźć w trudnych chwilach. Uważam, że "Ścieżki nadziei" to cudowna książka ukazująca jak ważna jest odwaga i wiara we własne możliwości, to historia o poznaniu samego siebie, pokonywaniu słabości i lęków, a także o radzeniu sobie ze stratą.

Proszę nie podpisywać mnie imieniem i nazwiskiem :) Nie mam również żadnego pseudonimu, więc może to być po prostu od anonima

Julia Tokarz z klasy 1E poleca książkę ”Okrutna Pieśń”

Jakiś czas temu w moje ręce wpadł pierwszy tom duologi „Świat Verity”, pt. ”Okrutna Pieśń”. Autorką powieści jest niemiecka pisarka Victoria Schwab. Czytałam już kilka pozycji tej autorki, więc co do „Okrutnej Pieśni” miałam spore wymagania.

Książka ta przedstawia świat, w którym potwory i ludzie żyją razem, jednak na skutek wielkiego konfliktu tzw. „wielkiego fenomenu”, który wybucha pomiędzy stronami sytuacja się zmienia. Miasto zostaje podzielone na dwie części. Jedna należy do potworów, a druga zaś do ludzi, pomimo to konflikt nadal trwa. W tym pogrążonym w ciemnościach wojny świecie, po przeciwnych stronach barykady żyją Kate i August. On, z pozoru groźny potwór, kontrolujący ludzi swą piękna muzyką i ona, córka surowego gubernatora, dziewczyna niezależna, lubiąca stawiać na swoim. Pomimo tak wielu różnic, które ich dzieliły, jednoczą swoje siły, by stawić czoła otaczającemu ich złu.

Opowieść ta skradła moje serce i jeszcze na pewno nie raz do niej wrócę. Z czystym sumieniem stwierdzam także, że spełniła wszystkie moje oczekiwania i w stu procentach dorównuje innym powieściom tej autorki. Ciekawa fabuła i umiejętnie prowadzona narracja, trzymająca w napięciu do samego końca – to raj dla wszystkich moli książkowych i nie tylko. Również wspaniale wykreowane postaci, o złożonym charakterze. Stanowiły dla mnie ogromną inspirację, w szczególności Kate. Książka ta zwraca również uwagę, na to, że pomimo tego, iż się różnimy, łącząc swoje siły jesteśmy w stanie wiele zdziałać. Mogę ją serdecznie polecić wszystkim fanom fantasy, którzy nie boją się odrobiny romansu, a także wszystkim, którzy szukają opowieści, która pozwoli, choć na chwilę przenieść się za dala od szarej rzeczywistości. 

Emilia Lewandowska z klasy 1E poleca książkę „Cmętarz Zwieżąt”

Jeśli lubisz atmosferę napięcia, zagadki kryminalne, tajemnicze zaginięcia i rozmyślanie nad różnymi scenariuszami, to zachęcam Cię do przeczytania książki pt. „Cmętarz Zwieżąt” Stephena Kinga. Jej autor jest jednym z najbardziej poczytnych pisarzy na świecie. Jego książki rozeszły się w ilości przekraczającej 350 mln sztuk!

Treść tego dzieła opisuje losy pewnej rodziny, która przeprowadziła się na wieś. Wszyscy są zadowoleni ze swojego wyboru. Jednak, gdy podczas zwiedzania nowego domu Ellie (córka Louisa) spotkała dzieci w maskach, zmierzające na cmentarz z nieżywym psem, zaczęli nabierać podejrzeń, ze coś z tym miejscem jest nie tak. (No bo przecież kto z nas w takiej sytuacji by tak nie pomyślał...).

Jakiś czas później ginie kot dziewczynki. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie to, ze kot, który już nie żył po zakopaniu ponownie powrócił ... Louis nie traktował poważnie tego całego cmentarza, no bo jak coś co jest martwe ma nagle stać się żywe? Nie mógł uwierzyć własnym oczom. Podszedł do zwierzęcia upewnić się czy to na pewno Church (tak miał na imię kot). To był on. Tylko że... był jakiś inny. Jego oczy były mętne, nie chciał się bawić... Louis zaczął obawiać się o zdrowie i życie swojej rodziny. Skoro wrócił zmarły kot, to co jeszcze może wrócić ?

Jakiś czas później dzieje się kolejna tragedia, która mocno wpływa na rodzinę Creedów. Czy ich obawy są słuszne ? Czy kolejne doświadczenia ze strony losu to po prostu przypadek ? Jeśli chcesz się dowiedzieć koniecznie przeczytaj tę książkę. Bardzo podoba mi się w niej to, że autor ciągle utrzymuje czytelnika w napięciu. Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie, a potem kiedy akcja ma już się wyjaśnić, wszystko znów staje się bardzo zawikłane, niejasne i zagmatwane. Podoba mi się również jej ciekawa fabuła i kompozycja. Ma ona jednak swoje wady - zbyt szybko się kończy.

Serdecznie zachęcam Was wszystkich do przeczytania tego dzieła, ponieważ dalsze losy rodziny są naprawdę ciekawe. Wszystkim fanom horrorów z pewnością się spodoba !

Oliwia Bilicka z klasy 1E poleca książkę „Za zamkniętymi drzwiami”

Codzienne siedzenie w domu i zamknięcie sprawiły, że zdecydowałam się ostatnio przeczytać jakąś książkę. Sięgnęłam, więc po dobrze oceniany thriller psychologiczny B.A. Paris pt. „Za zamkniętymi drzwiami”.

Główną bohaterką jest Grace, która już od dawna marzy o wspaniałej, prawdziwej miłości. Nagle w jej życiu pojawia się Jack. Chłopak wydaje się idealny, ale dziewczyna nawet nie podejrzewa jak bardzo się myli. Psychopatyczna i socjopatyczna natura Jacka zmusza go do okrutnych i niewyobrażalnych czynów wobec Grace. Dziewczyna jest w pułapce i traci nadzieję na dobrą przyszłość. Czy uda jej się wydostać z rąk kata?

Ta mrożąca krew w żyłach powieść nie dawała mi spać. Tak mnie wciągnęła, że przeczytałam ją w zaledwie parę dni. Kiedy się już zacznie, nie można skończyć. Trzymająca w napięciu i zmuszająca do głębszej refleksji pozostanie z tobą na bardzo długi czas. Uważam, że książka jest świetnie napisana i łatwa w odbiorze, lecz jednocześnie bardzo tajemnicza i przerażająca. Powieść ta ogromnie wpłynęła na moją psychikę i już wiem, że nikt po przeczytaniu „Za zamkniętymi drzwiami” nie będzie postrzegał świata tak samo.

Nicole Kortas z klasy 2D4 poleca książkę „Gąsienica”

Książką, która ostatnio wywarła na mnie największe wrażenie, jest „Gąsienica” - autorstwa Ronpo Edogawy. Składa się ona z kilku opowiadań łączących w sobie nieco kryminału, trochę grozy, trzymającą w napięciu fabułę i przepiękny klimat. Autor świetnie potrafił obmyślić plan zbrodni doskonałej. Każde z opowiadań wzbudziło we mnie różne emocje, lecz zachwyciło też swoją niekonwencjonalnością i odmiennością. Zostały one napisane w całkowicie różnorodny sposób ukazania zbrodni, narracji oraz formy wydarzeń. Jest to fascynująca przygoda polegająca na grze z czytelnikiem oraz obserwacji zachowań bohaterów, których autor stawia przed ciężkimi decyzjami. Polecam tę książkę każdemu, kto chętnie sięga po literaturę klasyczną, opowieści detektywistyczne, umiejące przerazić i zawierające zagadki intelektualne.

Kaja z klasy 2E4 poleca książkę  „Mistrz i Małgorzata”

W ramach akcji  #Czwórka Inspiruje 2.0/ Zaczytana Czwórka chciałabym podzielić się książką, która według mnie jest godna polecenia. Nie wiedziałam,  że szkolna lektura może mi się tak bardzo spodobać i pomimo swojej długości (ponad 550 stron) być  przyjemna.

Akcja utworu rozgrywa się w latach 30 XX w. w Moskwie, natomiast została wpleciona w nią powieść o Poncjuszu Piłacie, która jest powiązana z wizytą Szatana i jego świty w ateistycznym Związku Radzieckim.

W groteskowy, satyryczny, lecz czasami poważny sposób ukazuje życie Mistrza oraz jego życiowej miłości Małgorzaty. Tak naprawdę to wszystko to tylko tło, by ukazać sprzeciw wobec totalitarnego ustroju, walkę dobra ze złem oraz codzienne problemy takie jak odpowiedzialność oraz  miłość. Szatan odkrywa, że mieszkańcy Moskwy są tchórzami, kłamcami i złodziejami. Paradoksalnie można stwierdzić, że to nie diabeł jest wtedy zły (zachowanie, ogólnie rzecz biorąc postać szatana jest „dobra” i miła) tylko ludzie, którzy sami sobie uprzykrzają życie.

Uważam, że więcej osób powinno przeczytać tę lekturę, gdyż ujawnia ona naturę i głupotę niektórych ludzi, których system państwa może manipulować. Pomimo fantastycznych postaci i wydarzeń, książka ta ma filozoficzno–etyczną wymowę. Dlatego po lub podczas jej czytania powinniśmy zastanowić się oraz wyciągnąć wnioski.

Jedyną i chyba mało ważną uwagą jest, według mnie, za długi wątek Poncjusza Piłata i Jezusa.  Moim zdaniem powinien być chociaż trochę krótszy.

Podsumowując, chciałabym zachęcić wszystkich, którzy czytają moją krótką recenzję, o to, by przekonać się samemu o oryginalności tej powieści.

Julia Adolf z klasy 3D poleca kisiążkę "Leonardo da Vinci"

Julia Adolf 3D

Martyna Wilczyńska z klasy 3D poleca książkę "Smętarz dla zwierzaków"

Martyna Wilczyńska 3D

Uczennica z klasy 3D poleca książkę „Więzień labiryntu”

„Tu nigdy nie padało(...), nie było zbyt gorąco albo zbyt zimno. Gdyby nie maleńki szczegół, że oderwano ich od przyjaciół i rodzin oraz uwięziono w Labiryncie wypełnionym rozwścieczoną hordą potworów, to naprawdę żyliby w tym miejscu jak w raju.”

Witajcie sztamaki!

Powitałam Was cytatem z książki, o której będzie dzisiaj mowa. Miałam okazję ją przeczytać kilka lat temu i nadal jestem nią zachwycona. Może część z Was już ją zna i odgadła po cytacie i powitaniu o czym będziemy rozprawiać? Innych niewtajemniczonych nie będę trzymać dłużej w niepewności i wyjawię tę tajemnicę. Ucieczka przed potworami, zamknięci na cztery spusty nastolatkowie oraz tajemniczy DESZCZ, czyli oczywiście „Więzień Labiryntu” autorstwa Jamesa Dashnera.

„WELCOME TO THE GLADE”

,,Więzień Labiryntu”  to pierwsza część bestsellerowej trylogii autorstwa Jamesa Dashnera. Opowiada ona o nastolatkach, którzy pewnego dnia budzą się w pudle i nie pamiętają nic, oprócz swojego imienia. Stwórcy, czyli osoby, które wymyśliły te miejsce, co miesiąc przysyłają im nowego Strefera, aby wspólnymi siłami wydostać się z labiryntu, w którym utknęli. Po pewnym czasie w Strefie pojawia się Thomas, który po kilku dniach przewraca te miejsce i zasady w nim panujące do góry nogami. Zirytowany tym, że nie ma zielonego pojęcia w jaki sposób się tu znaleźli, kto ich przysłał, w jakich celach, co kryje się w Labiryncie i jak z niego się wydostać, postanawia sam poszukać odpowiedzi na dręczące go pytania. Jak myślisz czy Thomasowi uda się wydostać z tego okropnego miejsca oraz uratować swoich przyjaciół? Kim jest tajemnicza osoba, która pojawia się po Thomasie? Czy zaufalibyście jej?

„If you ain’t scared… you ain’t human”

„Więzień Labiryntu” to jedna z najlepszych książek jakie kiedykolwiek przeczytałam. (Wiem, że piszę to dosyć często, ale naprawdę mam wiele ulubionych powieści, szczególni science fiction. :D) Powiem szczerze, że jest mi strasznie żal Streferów. Pojawili się w Labiryncie pamiętając tylko swoje imię, nie byli pewni swoich uczuć, oraz przyjaciół, nie ufali temu miejscu. Zostali zabrani z ich domów, pozostawili rodziny i nie mieli pojęcia kto za tym wszystkim stoi… W ich głowach kotłowało się tysiące pytań, na które nie wiedzieli jak odpowiedzieć - o czym ja mówię! - nawet nie mieli gdzie szukać tej odpowiedzi… Stali się więźniami tego miejsca, z którego za nic nie mogli wyjść.

My często jesteśmy takimi więźniami pewnych sytuacji, uczuć, towarzystwa lub jakiegoś miejsca, które zatrzymuje nasze działanie i stoi na przeszkodzie osiągnięcia naszych celów. Często nam coś nie odpowiada, ale niestety nie mamy odwagi się temu sprzeciwić. Zdarza się, że robimy coś na łatwiznę, zamiast samemu stawić czoło danej sprawie. I wtedy uświadamiamy sobie ,że siedzimy w takiej     *uwaga, cytat z książki*   „kupie klumpu”. To staje się takim naszym Labiryntem, z którego generalnie trudno się wydostać. A co my robimy? Czasami nic, bo wmawiamy sobie, że nie damy rady i nie mamy siły. TOTALNA BZDURA! Bądźmy jak ci Streferzy i szukajmy wyjścia z tej beznadziejnej sytuacji. Wiem, jak czasami jest naprawdę ciężko, ale chociaż nie bójmy się spróbować.

Jeśli ktoś z Was przeczytał całą trylogię, to zapraszam do komentowania własnych przeżyć, najbardziej ulubionych i najsmutniejszych  momentów z pierwszej części . Gdy jednak nie przeczytaliście jeszcze tej powieści, to gorąco do tego zachęcam! Razem ze Streferami dowiedz się, kim są Stwórcy, jak rozwikłać zagadkę tajemniczego miejsca, jakie niebezpieczeństwo czyha w korytarzach Labiryntu. Otwieraj książkę i czytaj! Pamiętaj masz tylko jedną opcję.

 ZNAJDŹ WYJŚCIE ALBO GIŃ!

Uczennica z klasy 3 D poleca książkę „Moje życie w drodze”

Gloria Steinem to dziennikarka, aktywistka i feministka, która walkę o swoje, nasze prawa zaczęła w latach 60. XX wieku. Dziś ma 86 lat i wciąż jest ikoną feminizmu, a książka „Moje życie w drodze” to jej autobiografia, historia o tym, co przeżyła w trakcie tylu lat podróży i walki z dyskryminacją, nie tylko związaną z płcią.

Książka Glorii opowiada o drodze, w której uczymy się życia, nabywamy doświadczenia i sprawdzamy samych siebie. Jest ona niezwykle inspirująca, bo pokazuje historię niesamowitej osoby, która przeżyła nieprzeciętne życie – tak jak zresztą napisała na początku swojej książki „Zrobiłam, co mogłam, żeby możliwie najlepiej skorzystać z życia”.

Śledząc historie Steinem możemy nie tylko poznać jej losy, ale także zobaczyć, jak zmieniał się świat na przestrzeni lat, ile ważnych zmian dla kobiet udało się wprowadzić i szczególnie to jaką siłę niesie ze sobą solidarność i jak wiele można zmienić, mając pomysł i ludzi, którzy chcą działać z tobą.

Jest to książka, po którą warto sięgnąć, ponieważ pomaga spojrzeć na niektóre problemy z innej strony, otwiera czytelnikom oczy i pokazuje, że każdy z nas może zawalczyć o to, co dla niego ważne, a w dzisiejszych czasach to przesłanie jest niezwykle istotne. Autobiografia ta pełna jest inspirujących historii, nie tylko Glorii, ale także, a może przede wszystkim innych ludzi – Steinem w ten sposób udowadnia, że otwarcie się na innych może wnieść do naszego życia naprawdę mnóstwo pozytywnych wartości i nowych doświadczeń.

„Moje życie w drodze” pokazuje również, że problemy, z którymi mierzyły się kobiety pół wieku temu, wciąż są aktualne, a że nam pozostało wiele do zrobienia.

Pomimo tego, że kobieca perspektywa jest tutaj tak naprawdę najważniejsza, to nie jest jedyna, dzięki czemu każdy może poczuć, że to właśnie dla niego jest ta książka, bo nawet jeżeli nie jest się feministką\feministą jest to historia warta poznania, a wartości z niej płynące na pewno przekonają wszystkich, że przeczytanie jej nie jest zmarnowaniem czasu. Każde zdanie, każda strona zapisana w tej książce niesie ze sobą wielką inspirację i mądrość, które warto poznać, a następnie z nich skorzystać. 

Dominika Jaskólska z klasy 3D poleca książkę „Traktat o łuskaniu fasoli”

Wielu jest na świecie nietuzinkowych pisarzy, którzy potrafią zgrabnie wprowadzić czytelników w wykreowane przez siebie światy, przedstawiając im fascynujące historie i równie niezwykłych bohaterów. Jednak nie każdy twórca potrafi swoimi dziełami wstrząsnąć człowiekiem tak, by zaczął on z niecierpliwością oczekiwać każdego następnego rozdziału książki, przeżywać zdarzenia równie mocno- lub nawet intensywniej, co same główne postacie, bądź porównywać swoje własne życie do scen przedstawionych w danej powieści.

Pisarzem, który potrafi w ten sposób wpłynąć na swojego czytelnika z pewnością jest Wiesław Myśliwski. Dowodem jego niezwykłych zdolności są między innymi dwie literackie Nagrody Nike, które otrzymał za utwory „Widnokrąg” (1997r.) oraz „Traktat o łuskaniu fasoli” (2007r.).

Wspomniany „Traktat o łuskaniu fasoli” jest książką nie tylko zaskakującą, lecz wręcz nieprzewidywalną- bo kto by się spodziewał, że tak ciekawa i wciągająca może być powieść, której akcja polega na tym, że mężczyzna w podeszłym wieku opowiada o swoim życiu podczas zajmowania się warzywami?  Z początku może się to wydawać nieco niezrozumiałe, lecz czytelnik szybko odnajduje się w przedstawionych scenach i wraz ze staruszkiem przenosi się zarówno w czasy jego dzieciństwa, lat nastoletnich jak i dorosłości, by móc poznawać rozmaite historie. Potrafią one nie tylko wzruszyć do łez, ale również skłonić do przemyśleń, rozbawić czy przypomnieć poczucie swawoli lat dzieciństwa. Zagłębiając się w treść mamy okazję dobrze poznać charakter narratora oraz zauważyć jego ewolucję na przestrzeni lat, a także pojąć, co było przyczyną tej zmiany.  W tekście znajduje się też wiele symboli, które pozwalają interpretować go na przeróżne sposoby, a cała opowieść otoczona jest niepowtarzalnym klimatem, sprawiającym że już po jej przeczytaniu ma się wielką ochotę do niej powrócić.

           

Myśliwski to twórca znany z tego, że porusza ludzkie serca i w sposób godny mistrza potrafi stworzyć historie, które na długo zostają w pamięci oraz odciskają piętno na człowieku. Wiele z jego powieści jest uznanych przez autorytety literackie za dzieła zasługujące na podziw i rozgłos, a „Traktat o łuskaniu fasoli” nie jest w tym przypadku wyjątkiem. To książka, która z pewnością wywrze na czytelniku mocne wrażenie i sprawi, że człowiek ten zdecydowanie utwierdzi się w przekonaniu, że warto czytać.

Agnieszka Meller z klasy 2D4 poleca książkę "Uciekaj, ukryj się, walcz"

Książką, która urzekła mnie w te wakacje był thriller pani April Henry "Uciekaj, ukryj się, walcz". Jest to historia grupki młodych ludzi, których los przypadkiem zebrał razem pewnego dnia w centrum handlowym w Portland, gdzie wybuchła strzelanina. Nastolatkowie, aby ocalić siebie i innych muszą współpracować, wykazać się sprytem oraz odwagą. Każde z nich skrywa również swoje mroczne tajemnice i nie chce, aby wyszły one na jaw. Kiedy zabierałam się za tę książkę, miałam świadomość, że być może nie będzie to dobra lektura, gdyż wcześniej w Internecie czytałam o niej wiele niepochlebnych opinii. Myliłam się. ;-) Thriller zaciekawił mnie od pierwszych stron. Uważam, że bohaterowie byli wykreowani dosyć ciekawie, najbardziej zaskoczyła mnie kreacja głównej bohaterki, czyli Mirandy. Wydawała mi się bardzo prawdziwa w walce z własnymi słabościami i przeszłością. Akcja również była interesująca i momentami zapierała dech w piersiach. Polecam tę książkę każdemu, kto szuka krótkiej, ale i dającej do myślenia powieści. Pokazuje ona bardzo dobitnie do czego może prowadzić nacjonalizm, rasizm oraz skrajna prawicowość.

Basia z klasy 2D4 poleca książkę „ Wszystkie jasne miejsca" 

Kilka lat temu miałam przyjemność przeczytać ,,Wszystkie jasne miejsca" Jenifer Niven. Książka opowiada o dwójce nastolatków - Theodorze i Violet. Spotykają się na szkolnej wieży i nie wiadomo, kto komu ratuje życie. Theodore myśli na co dzień o śmierci i równocześnie szuka powodu, aby pozostać na tym świecie. Violet chce jak najprędzej opuścić miasteczko, które budzi w niej wiele nieprzyjemnych wspomnień. Ich losy się splatają, gdy zaczynają razem pracować nad szkolnym projektem.  Jest to książka, która porusza wiele ważnych tematów i pozwoli nam spojrzeć na pewne aspekty, sytuacje, relacje międzyludzkie czy osoby kompletnie inaczej.

Julia Wyczling z klasy 2C poleca książkę „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”

Stowarzyszenie Umarłych Poetów N. H. Kleinbauma to lektura zarówno dla dorosłych, jak i młodszych odbiorców. Opowiada o wydarzeniach, które miały miejsce po przybyciu do szkoły z tradycjami nowego nauczyciela języka angielskiego Johna Keatinga.

Pod jego opiekę trafia gromada młodych uczniów Akademii Weltona. Keating dobrze zna realia Weltona – jest absolwentem tej szacownej uczelni. Akademii przyświecają cztery złote zasady: Tradycja, Honor, Dyscyplina i Doskonałość. W tajnym klubie młodzi chłopcy zainspirowani przez profesora odkrywają piękno poezji, miłość życia i wolność przekonań.

Książka uświadamia, że warto podążać za własnymi marzeniami. Ukazuje jak bardzo życie jest ulotne i kruche, a także jaką brutalną presję podporządkowania się wywiera na nas społeczeństwo. Życzmy sobie, aby w tak trudnych czasach móc żyć zgodnie z hasłem przyświecającym tej książce – Carpe diem!

Julia Wyczling z klasy 2C poleca książkę „Folwark zwierzęcy”

Folwark zwierzęcy George’a Orwella (pierwsze wydanie 1945 rok w Wielkiej Brytanii) niemal do upadku ustroju komunistycznego była powieścią w Polsce zakazaną. W 1988 roku jej cenzura została zniesiona, teraz każdy z nas może ją mieć na swojej półce.

Książka była zakazana z powodu swojej tematyki. Orwell​ przedstawia historię buntu zwierząt na typowej angielskiej farmie. Zwierzęta z Manor Farm rozpoczynają rewolucję przeciwko ludziom. Buntowi, który ma na celu stworzenie idealnego społeczeństwa, przewodzą dwie świnie: Snowball i Napoleon. Wkrótce jednak Napoleon poznaje smak władzy, za pomocą intryg pozbywa się Snowballa i wprowadza reżim totalitarny.

Historia jest satyrą na rewolucję rosyjską. Każda książkowa postać odpowiada postaci historycznej. Dlaczego warto przeczytać powieść Orwella? Dzięki niej w przystępny sposób, możemy przyswoić wiedzę na temat tego okresu w historii, poza tym zaletą są wartości jakie ze sobą niesie. Autor ukazuje, że często pod hasłami równości i wspólnego dobra, kryją się okropne zbrodnie i czyny, których dopuszczają się ich przywódcy. Oto często powtarzany cytat: Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze.

Przesłanie, które książka niesie – jest takie, by nie podążać ślepo za masą i być czujnym, jakie informacje słyszymy w radiu czy telewizji. Nie poddać się – tak jak zwierzęta Orwella – propagandzie i podążać za własnymi ideami.

Zuzanna Rajewska z klasy 2D4 poleca książkę „Bestiariusz słowiański”

Chciałabym polecić dość obszerną książkę, którą kupiłam w zeszłym roku i cały czas czytam, gdy tylko znajdę chwilę czasu i chęci. Jest to „Bestiariusz słowiański”(obydwie części) z ilustracjami Witolda Vargasa i Pawła Zycha. Nie nazwałabym siebie wielkim fanatykiem mitologii słowiańskiej, jednak czytanie opisów wszystkich demonów, duchów, biesów czy innych stworzeń, sprawia mi wielką frajdę. Ciekawe opisy posiadające też czasem krótkie legendy, dopełniają wspaniałe ilustracje, które pozwalają lepiej zobrazować sobie wszystkie stworzenia. Do tego, często na dole stron pojawiają się różne ciekawostki- nie tylko o danym stworze, ale też o życiu dawnych Słowian- o tym jak tłumaczyli sobie poszczególne, wydawałoby się, że oczywiste aspekty życia. Najciekawsze były dla mnie sposoby tłumaczenia sobie przez nich poszczególnych chorób, a tym bardziej sposobów ich leczenia lub zapobiegania im- nie będę tu zdradzać dużych szczegółów ;).

Książka ta jest na pewno godna polecenia. W bardzo ciekawy sposób przedstawia ciekawe opisy nie tylko bestii i stworów, ale też życia naszych dalekich przodków. 

Patrycja z klasy 2E4 poleca książkę "Otylia"

Historia Otylii Jędrzejczak, polskiej mistrzyni olimpijskiej zaciekawi niejednego fana sportu. Jej historia jest źródłem motywacji oraz inspiracji dla wielu pływaków. Mimo, że jej droga na szczyt nie była łatwa oraz kolorowa osiągnęła ona wielki sukces. Książka zatytułowana „Otylia. Moja historia” przedstawia realia życia niejednego sportowca. Wyrzeczenia, walka, determinacja oraz ciężka praca, która pozwala przełamać swoje bariery i osiągnąć sukces. Jeśli szukasz motywacji lub ciekawi ciebie jak wygląda życie pływaka, to jest to książka dla ciebie. 

Julia z klasy 2D4 poleca książkę „Duma i uprzedzenie” 

W ramach akcji #Czwórka Inspiruje chciałabym polecić książkę "Duma i Uprzedzenie" angielskiej autorki Jane Austen. Powieść została wydana w 1813 roku i opowiada o losach młodej dziewczyny - Elizabeth Bennet i jej rodziny. Dziewczyna poznaje pana Darcy'ego, do którego czuje niechęć od samego początku. W tle przedstawiona jest historia siostry Elizabeth - Jane oraz bogatego młodzieńca - Charlesa Bingley. Mimo pozornej wzajemnej niechęci pan Darcy oświadcza się głównej bohaterce, która odmawia. Po tej decyzji dziewczyna przeżywa chwile, które uświadamiają jej, że uczucie, które żywi do pana Darcy'ego to miłość. Bohaterka wewnętrznie przeżywa rozterki, które determinują pewne wydarzenia zawarte w utworze. Jest to ciekawa książka, którą polecam przeczytać każdemu miłośnikowi literatury.

 Uczennica z klasy 1D poleca książkę „Przeminęło z wiatrem”

W zeszłym roku miałam okazję pierwszy raz przeczytać znakomitą książkę "Przeminęło z wiatrem". Utwór opowiada historię szesnastoletniej Scarlett, która została rzucona w wir strat, uczuć i wydarzeń wojny secesyjnej. Chwytając za książkę, nie znałam tematyki utworu, a mimo to akcja od początku wzbudziła moje zainteresowanie i miłość, która sprawia, że wciąż wracam myślami do sporu Północy i Południa oraz postawionej w nim niekonwencjonalnej bohaterki. Myślę, że czytanie powieści o nieznanej fabule jest ciekawym sposobem poznania własnych preferencji i interesujących opowieści, dlatego też nie będę bardziej przybliżać historii "Przeminęło z wiatrem", jednocześnie polecając ją każdemu i gwarantując dobrze spędzony czas. 

Julia Guss z klasy 2B4 poleca "A Sucky Love Story" Brittani Louise Taylor

Książka, którą chciałabym opisać, jest historią opisującą prawdziwe wydarzenia z życia jednej amerykańskiej influencerki. Mam na myśli dzieło Brittani Louise Taylor pod tytułem "A Sucky Love Story". W 18 rozdziałach autorka opisuje nie do końca udaną miłość z poznanym mężczyzną przez doskonale znany portal randkowy, Tinder'a. Na początku mogłoby się wydawać, że Milos zapewni Brittani życie prosto z marzeń - luksusowe wille, drogie samochody, miłość, która wydawała być się prawdziwa, bezwarunkowa, szczera. Jednak [Brittani] nie zdawała sobie sprawy, ile rzeczy ukrywa przed nią jej "ukochany" i jak wiele trudności czeka na nią w przyszłości. Jak to jest możliwe, że z wręcz idealnego związku, relacja łącząca tą dwójkę zmieni się w koszmar, powiązany z policją, licznymi rozprawami sądowymi, wiecznymi kłamstwami i strachem? Cytując autorkę, "Nie jest to historia miłosna, a historia przetrwania".

Jestem pewna, że w przyszłości wrócę do tej książki, nawet nie jeden raz. Mimo tego, że ciężko znaleźć wersję polską tego utworu, fabuła jest napisana w przejrzysty sposób i jestem przekonana, że każdy byłby w stanie ją zrozumieć. Osobiście uważam, że poruszony temat jest jak i będzie aktualny - zagrożenia powiązane z wszelkimi znajomościami online. Między innymi właśnie dlatego polecam każdemu sięgnąć po tą publikację. :)

Natalia Mońko z klasy 2B4 poleca książkę „Jak zostać gwiazdą”

Dzieło Magdaleny Pawlickiej pt. „Jak zostać gwiazdą” jest utworem opartym na faktach z życia niektórych gwiazd.

W tej książce są zawarte wskazówki, porady  jak zostać sławną gwiazdą. Każdy rozdział przedstawia  jeden sposób na bycie celebrytą.  Jest to przedstawione w formie wywiadu z gwiazdami. Poznajemy drogę sławy m.in. Urszuli Dudziak czy Jacka Rozenek.

Moim zdaniem „Jak zostać gwiazdą” jest interesującą, ciekawą książką, ponieważ dzięki niej można na różne sposoby zostać sławną osobą, dowiedzieć się jakie cechy charakteru są niezbędne aby „sięgnąć” sławę.

Emilia Lewandowska z klasy 1E poleca książkę „I nie było już nikogo...”

Lubisz zagadki kryminalne, rozmyślanie nad różnymi scenariuszami i atmosferę napięcia? Książka Agaty Christie pt. „I nie było już nikogo...” zawiera w sobie wszystkie te elementy!

Autorka była pasjonatką powieści kryminalnych. W swoim życiu napisała ponad 80 książek. Ta opowieść jest odpowiednikiem wcześniejszego dzieła o podobnej fabule - „Dziesięciu małych Murzynków”. Jej treść opisuje losy 10 przypadkowych osób zaproszonych na wyspę przez tajemniczego gospodarza - Pana Owena. Na miejscu zastają piękną willę i dwóch służących. Jednak ich radość nie trwa długo. Po jakimś czasie, zgodnie z rymowanką wywieszoną na drzwiach ich pokoi, ginie pierwsza osoba. Potem następna... Nikt nie ma alibi.

Bohaterowie nie są zdolni do samodzielnego opuszczenia wyspy. Żyją w ciągłym strachu, obawiając się o swoje bezpieczeństwo...  Po jakimś czasie znajdują nagranie, które opowiada o ich czynach z przeszłości, za które nie ponieśli konsekwencji. To sprawia, że każdy nabiera w stosunku do innych jeszcze większych podejrzeń. Następnym elementem budującym napięcie jest to, że na stole znajdowało się 10 figurek. Każda śmierć oznacza zniknięcie jednej figurki, ale pozostaje pytanie - kto je zabiera? Rozwiązanie wcale nie jest takie proste. Tutaj nic nie jest do przewidzenia.

Bardzo dużą zaletą książki jest to, że autorka dzięki zastosowaniu retardacji utrzymuje czytelnika w ciągłym napięciu. Podoba mi się również ciekawa kompozycja i fabuła powieści. Ma ona jednak swoje wady - ma zbyt mało stron i za szybko się kończy. Jednakże sądzę, iż jest świetnym kryminałem i warto ją przeczytać. Jeśli chcecie dowiedzieć się, kto był mordercą - może to ktoś z mieszkańców wyspy, może Pan Owen lub może i nawet ktoś z służących - koniecznie zajrzyjcie do tej książki, ponieważ z pewnością pozostawi ona po sobie bardzo dobre wrażenia.

Rymowanka na drzwiach :

„Raz 10 żołnierzyków pyszny obiad zajadało, nagle jeden się zakrztusił - i dziewięciu pozostało
Tych dziewięciu żołnierzyków tak wieczorem balowało, że aż jeden rano zaspał - ośmiu tylko pozostało
Ośmiu dziarskich żołnierzyków po Devonie wędrowało, jeden zostać chciał na zawsze... No i właśnie tak się stało
Siedmiu żołnierzyków zimą do kominka drwa rąbało, jeden zaciął się siekierą - sześciu tylko pozostało
Sześciu wkrótce znęcił miodek, gdy go z ula podebrali pszczoła ukłuła jednego - i tylko w piątkę zostali
Pięciu sprytnych żołnierzyków, w prawie robić chce karierę, jeden już przymierzył togę... I zostało tylko czterech
Czterech dzielnych żołnierzyków raz po morzu żeglowało, wtedy wychynął śledź czerwony, zjadł jednego, trzech zostało
Trójka miłych żołnierzyków Zoo sobie raz zwiedzało, gdy jednego ścisnął niedźwiedź - dwójka tylko pozostała
Dwóch się w słonku wygrzewało pod błękitnym, czystym niebem, ale słońce tak przypiekło, że pozostał tylko jeden
A ten jeden, ten ostatni tak się przejął dolą srogą, że aż z żalu się powiesił, i nie było już nikogo!”

Amelia Kijek z klasy 1E poleca książkę  "NEVER WORLD WAKE"

"Never World Wake"- to dzieło utalentowanej pisarki Marishy Pessl.

Jest to powieść fantastyczna, ale według mnie możemy po części uznać ją również za kryminał. Książka opowiada o przygodzie sześciorga przyjaciół. Główna bohaterka - Beatrice mierzy się z trudną przeszłością, w której w niewyjaśniony sposób zginął jej chłopak. Od tego momentu przyjaciele tracą ze sobą kontakt. Po kilku latach Bee postanawia odbudować swoje dawne znajomości, co oczywiście jej się udaje i przyjaciele postanawiają zacząć od nowa. Po drodze do domu jednego z nich  uczestniczą w wypadku samochodowym, i ledwo unikają śmierci. Rano budzą się i wtedy  do ich drzwi puka tajemniczy mężczyzna, który oznajmia, że znajdują się w pętli czasowej. Żeby się z niej wydostać i tym samym przeżyć muszą zagłosować na jedno z nich - co rzecz jasna nie jest takie oczywiste.  Podczas pobytu w powtarzającym się dniu Beatrice dowiaduje się wiele na temat swoich przyjaciół i co najważniejsze - śmierci Jima.

Świetna fabuła i nieprzewidywalne zwroty akcji to niejedyne zalety tej powieści. Książka już od pierwszej chwili wyróżnia się na półkach sklepowych - jej okładka zachęca do czytania od momentu wzięcia w rękę. Kolejną zaletą jest młodzieżowy styl, który, według mnie, przypadnie do gustu każdemu nastolatkowi, który lubi powieści fantastyczno - kryminalne. W moim przypadku książka sprawdziła się idealnie - nie mogłam się od niej oderwać, a muszę przyznać, że nie należę do osób za bardzo lubiących czytać, więc jest to kolejny plus trafiający na jej konto. Opowieść pomimo tego, że ma wiele stron nie ma żadnego słabego momentu, który byłby nużący lub zniechęcający do dalszego czytania. Autorka postarała się o to, aby książka wypełniona była akcją aż po brzegi.

Każdemu, kto chciałby przeżyć wspaniałą przygodę i poszerzyć granicę wyobraźni z całego serca polecam tę właśnie pozycję, która wzbudza wiele emocji i podejrzeń związanych z wydarzeniami. Muszę też zapewnić, że zostanie wam ona gdzieś z tyłu głowy na bardzo długi czas.

..........................................................................................................................

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

A tak było wcześniej

#Czwórka Inspiruje

Wiktoria, kl. 1a4, poleca serial "Dom z papieru"

Chciałabym bardzo polecić hiszpański serial Dom z papieru, który składa się z 4 sezonów. Opowiada on o profesorze i jego grupie, którzy zaplanowali napad na hiszpański bank. Ten plan jest bardzo szczegółowy i wyprzedza wszystkie kroki jakie podejmie policja, jest wręcz idealny. Ponadto podczas oglądania tego serialu przeżywamy dużo różnego rodzaju emocji i cieżko jest przestać go oglądać. Wszystkim osobą, które lubią takiego rodzaju filmy a nawet i tym którzy nie do końca są do nich przekonani naprawdę polecam obejrzeć ten serial.

niebieskooka,  poleca powieść „Madame” Antoniego Libery oraz “Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell

Pandemia koronawirusa od początku budziła we mnie wiele złych emocji, lecz zauważyłam, że okres kwarantanny zdecydowanie przyczynił się do mojego rozwoju osobistego. Od kiedy nauczyłam się czytać, świat literatury wciągnął mnie bezpowrotnie, w liceum jednak nie miałam za dużo czasu na tę przyjemność. Już po tygodniu spędzania czasu w domu zamówiłam stos książek, które od dawna zamierzałam „pochłonąć". Do kolekcji moich ulubionych pozycji dołączyła „Madame” Antoniego Libery, która opowiada o niespełnionej miłości, przybliżając jednocześnie nieznany mi dotąd świat PRL. Obok niej na półce stoi „Przeminęło z Wiatrem”, powieść o ludzkich wyobrażeniach, zderzających się z prawdą i miłości, która nie zawsze jest taka, jaka się wydaje, a w tle możemy odczuć okrucieństwo Wojny Secesyjnej. Obie te książki serdecznie polecam, każda z nich gwarantuje poszerzenie horyzontów oraz prawdziwy rollercoaster emocji.



Zuzanna, 1d4, poleca projektowanie i robienie bransoletek hand made

Pewnego dnia gdy robiłam porządki w piwnicy natknęłam się na kolorowe gumeczki. Od razu przypomniało mi się jak robiłam z nich różnego rodzaju bransoletki. Postanowiłam, że spróbuję zrobić kolejne i naprawdę świetne było sobie przypomnieć stare czasy, w których zamiast używania telefonów znajdowało się różne ciekawe zajęcia. Polecam każdemu oderwać się trochę od swojego smartfona i porobić różne ciekawe rzeczy. W moim przypadku jest to robienie bransoletek, które wymagają poświęcenia swojego czasu jednak efekty są świetne.

Agnieszka Meller, kl. 1d4, poleca rysowanie, malowanie oraz fotografowanie

Podczas kwarantanny zauważyłam, że każdy z nas powinien poświęcać więcej czasu dla siebie. Czasem media, szkoła lub praca, a także nieustanny stres i obowiązki, przytłacza nas tak bardzo, że nie jesteśmy w stanie rozwijać swoich pasji, a także odkrywać tych nowe. Wolny czas wykorzystałam przede wszystkim na wyciszenie się i kontakt z samą sobą. Przeczytałam też wiele książek, a także wróciłam do rysowania i malowania. Zachwyciłam się na nowo pięknem całkiem przyziemnych rzeczy. Zainspirował mnie krajobraz na zewnątrz, więc zrobiłam także kilka ładnych zdjęć dzikiej naturze.

Agnieszka, kl. 1a4, poleca serial ,,Ania nie Anna"

Chciałabym polecić serial ,,Ania nie Anna". Jest to ekranizacja znanej książki ,,Ania z Zielonego Wzgórza". Serial opowiada o losach dziewczynki, która zostaje adpotowana przez starsze rodzeństwo. Dziewczynka przeżywa wiele, często niebezpiecznych, przygód. Jej największym zainteresowaniem jest czytanie książek, przez co używa wielu niespotykanych słów, co skutkuje niezrozumieniem wśród rówieśników.

Cały serial jest stylizowany na kształt XIX wieku. Dzięki temu możemy poznać klimat tamtych czasów i zobacyć problemy ówczesnych ludzi. Serial opowiada o wartościach takich jak: przyjaźń, miłość, tolerancja oraz rodzina. Uważam, że jest to idealna produkcja na czas pamdemii, by zapomnieć o otaczającej nas sytuacji i zrelaksować się.

Melissa, poleca jazdę na deskorolce klasycznej

Podczas tego trudnego dla wszystkich okresu odkryłam deskorolkę klasyczną. Dosłownie ją odkryłam, gdyż leżała samotnie w piwnicy przez dobre parę lat. Tak, więc wróciłam do jazdy na desce. Warto zadbać o ruch w tym okresie a deskorolka była dla mnie inspiracją i motywacją do zwiększenia ilości ruchu.

Julia Megger, kl. 1b4, poleca serial „Atypowy”

W ciągu obowiązkowej kwarantanny obejrzałam i chciałabym bardzo polecić serial na Netflixie pod tytułem „Atypowy”. Jest to serial opowiadający o zachowaniu i sytuacji chłopaka z autyzmem i nastoletnim zachowaniu. Pozwala on bardziej zrozumieć zachowania osób chorych na autyzm i podobnego typu choroby. Jest to serial,który powinien obejrzeć każdy.

Maciej Łoziński, kl. 1d4, poleca jadę na rowerze, bieganie

W czasie kwarantanny moim głównym zajęciem w wolnym czasie była jazda na rowerze. Uwielbiam jeździć zarówno po miejskich ścieżkach rowerowych jak i po lasach czy innych trudniejszych terenach w czym na pewno pomaga rower górski. Tak jak bieganie jest to świetny sposób na zwiedzanie Bydgoszczy i okolic. Możliwość osiągania dużych prędkości za pomocą własnych mięśni zawsze wydawało mi się świetnym konceptem, ale to właśnie teraz mogłem w pełni odkryć potencjał tej, mimo że męczącej to jakże satysfakcjonującej rozrywki. Gorąco polecam ten sposób spędzenia wolnego czasu, dawno nic nie dawało mi takiej frajdy.

 

Basia, poleca “Gwiezdne Wojny” (wszystkie części ;-) )

Nadal nie umiem wyśmienicie gotować, ciasta wychodzą mi jedynie z paczki, a język hiszpański jest bardziej obcy niż kiedykolwiek. Wiele było momentów, kiedy ustalałam sobie nowe postanowienia, jednak chyba większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak się one zazwyczaj kończą (chociażby te noworoczne).

Czas, który towarzyszy mi podczas siedzenia w domu nie zwalnia, a nawet gna znacznie szybciej niż kiedykolwiek. Mam wrażenie, że nadal jestem tam, w szkole, w marcu, gdzie, nawet jeśli świeciło słońce to zmarznięte ręce, dawały o sobie znać podczas codziennej drogi do szkoły. Nie jestem w stanie powiedzieć, co robiłam, chociażby tydzień temu. Jeśli miałabym jednak wybrać, co najbardziej mnie usatysfakcjonowało podczas tej całej izolacji to fakt, że podjęłam się obejrzenia wszystkich możliwych części ,,Star Warsów". Zawsze miałam do tej serii uprzedzenie, nie podobał mi się za dzieciaka jej zamysł i jedna część, którą kiedyś dawno temu (może nawet za górami za lasami) oglądałam. Rozpoczęłam to całe wyzwanie dosyć mozolnie i już na początku pojawiły się problemy, ponieważ jest wiele wersji, jak powinno się po kolei je oglądać. Szybko jednak okazało się, że to żaden wysiłek a sama przyjemność. Miałam ochotę pochłaniać to kolejne części, a z osoby, która czuła do nich niechęć, stałam się zagorzałą fanką w zaledwie jeden dzień.

Daria Bogacka, kl. 1d4, poleca aktywność fizyczną (treningi samoobrony)

W tym trudnym dla nas okresie skupiłam się na rozwijaniu swoich talentów, jednocześnie starając się być aktywnym. Więc razem z tatą wróciłam do treningów samoobrony, która przyda się potem do mojej wymarzonej pracy

Martyna Owsińska kl. 1b4, poleca film „Cudowny chłopak”, reż Stephen Chbosky

Film, który obejrzałam i jest godny polecenia to „Cudowny chłopak”. Dziesięcioletni Auggie urodził się z licznymi deformacjami. Aby móc normalnie funkcjonować, przeszedł blisko trzydzieści operacji plastycznych twarzy. Dla rodziny Auggie jest cudownym, inteligentnym i wrażliwym chłopcem, a dla innych bywa „dziwadłem”. Ze względu na swój wygląd rodzice nie posyłali go do szkoły, sami uczyli syna. W końcu jednak rodzice chłopca decydują, że pora skończyć z nauczaniem w domu i pozwolić mu zmierzyć się z zewnętrznym światem. Choć początki były trudne, z czasem Auggie znalazł grupę wiernych przyjaciół.

Film ten jest wzruszający, czasami przepełniony smutnymi scenami, a zarazem zabawny.

Weronika Otlewska, kl.1a4, poleca film „Nienawiść, którą dajesz”, reż. George Tillman Jr.

Chciałam polecić film „Nienawiść, którą dajesz”. Film ten ma odniesienie do zdarzeń, które mają teraz miejsce na świecie. Film opowiada o Afroamerykance i jej rodzinie oraz o problemach z jakimi się zmagają. Moim zdaniem film jest wzruszający, porusza trudne tematy i daje do myślenia.

Weronika Nowak, kl. 1b4, poleca film "Lion. Droga do domu", reż. Garth Davis

W poszukiwaniu starszego brata, Saroo, pięcioletni chłopiec przypadkowo wsiada do pustego pociągu. Budzi się w Kalkucie. Nie zna swojego nazwiska ani adresu domu położonego tysiące kilometrów od miasta. Ma jednak szczęście, bo w najmniej oczekiwanym momencie jego los się odmienia. Adoptowany przez parę Australijczyków, dopiero 25 lat później wyrusza na poszukiwanie utraconego domu. Bardzo chciałabym polecić ten film, ponieważ jest to historia prawdziwa oparta na faktach i warta do obejrzenia.

Anna Mikielska, kl. 1a4, poleca film “Nerve”, reż. Henry Joost i Ariel Schulman

Nerve to porywający thriller reżyserów Henrego Joosta i Ariel Schulman oparty na książce Jeanne Ryan Nerve. Głównym wątkiem filmu jest nowa gra w sieci, w której dokonujesz wyboru czy chcesz być graczem czy obserwatorem. Jeśli jesteś obserwatorem, wpływasz na przebieg gry i rzucasz wyzwania, jako gracz bierzesz w nich udział i jesteś w centrum uwagi. Zadania przeważnie są niebezpieczne, zagrażające zdrowiu lub życiu lub skłaniające do łamania prawa, a wszystko to dla sławy i pieniędzy. Twórcom rewelacyjnie wyszło budowanie napięcia podczas trudnych wyzwań. Nie rozczaruje nas także zakończenie gdzie jest przedstawiony doskonały morał a przy tym jest zaskakujący i trzymający w napięciu zwrot akcji. Uważam, że film spodoba się przede wszystkim młodzieży, ale dorośli z pewnością także powinni dać mu szansę.
Myślę, że jest to świetna opcja szczególnie teraz gdy siedzimy w domu i nie wiemy jak wykorzystać czas w interesujący i ciekawy sposób.

Oliwia Bajtkiewicz, kl. 1b4, zachęca do nauki języka francuskiego oraz poleca album “Brol”, belgijskiej piosenkarki Angèle 

Podczas kwarantanny w wolnym czasie zaczęłam dodatkowo uczyć się języka francuskiego oraz zagłębiać się w kulturę i muzykę krajów francuskojęzycznych, i tak oto odkryłam album belgijskiej piosenkarki Angèle pt. "Brol". Bardzo szybko spodobały mi się wszystkie piosenki oraz przekazy jakie za sobą niosą. Album opowiada o współczesnych problemach w społeczeństwie i ważnych kwestiach jak na przykład równouprawnienie, prawa kobiet i feminizm. Myślę, że warto poznać ten albumu nie tylko ze względu na brzmienie piosenek, ich przekaz czy kreatywne teledyski do niektórych z nich, ale również aby ćwiczyć język.

Marta Neuman, kl. 1a4 poleca powieść  Agathy Christie „Morderstwo w Orient Expressie”

„Morderstwo w Orient Expressie” to powieść autorstwa Agathy Christie. Opowiada ona, jak sam tytuł wskazuje, o morderstwie w ramach zemsty. Cała akcja jest oparta na sentymencie do jednej niewinnej osoby. Rozwiązania sprawy podejmuje się sławny detektyw Herkules Poirot, dzięki któremu sprawiedliwości staje się zadość. Podczas czytania kryminału można odczuć mroczny i wciągający klimat dlatego, to dzieło autorki powieści kryminalnych, z pewnością jest warte uwagi. Mogę powiedzieć, że ta książka jest idealna dla osób, które chcą poczuć dreszczyk emocji przy niecodziennej historii.

Gabriela Twardowska, kl. 1b4, poleca film “Król” (The King), reż. David Michôd 

Film, który chciałabym polecić opowiada o księciu Henryku V, który po śmierci ojca obejmuje tron Anglii. Młody, niedoświadczony mężczyzna musi zmienić się z próżniaka w odpowiedzialnego króla, który ruszy na pole bitwy. Jego przemiana, trwa cały film, dzięki czemu dostajemy czas, aby zapoznać się z bohaterem i stwierdzić czy mu kibicujemy. Mimo tego, że film powstał w czasach współczesnych, to dzięki scenografii i przydymionych kolorach można poczuć klimat średniowiecza.

Klaudia, kl. 1a4, poleca film "Czekolada", reż.  Lasse Hallström

Godnym polecenia filmem jest “Czekolada” z 2000 roku. Grają tam bardzo utalentowani aktorzy, w tym Johnny Depp. Film opowiada o kobiecie, która przeprowadziła się do małego miasteczka, gdzie jedną z ważniejszych ról odgrywa religia chrześcijańska. Kobieta otwiera tam czekoladziarnię i zmienia światopogląd innych mieszkańców. Film ma ładną ścieżkę dźwiękową i niepowtarzalny klimat.

Dominika Busz kl. 1b4, poleca serial "Romance Is a Bonus Book", reż. Lee Jeong-hyo

Podczas kwarantanny natknęłam się na serial pt. "Romance Is a Bonus Book". Jest to komedia romantyczna produkcji koreańskiej opowiadająca o życiu byłej copywriterki, która jest bez dachu nad głową i pilnie poszukuje pracy. Po wielu staraniach zostaje zatrudniona w wydawnictwie, gdzie redaktorem naczelnym jest jej przyjaciel z dawnych lat. Myślę, że warto obejrzeć ten serial dla budującej się na nowo relacji między tą dwójką oraz w szczególności dla wątku tworzenia książek - w jaki sposób rękopis zostaje przekształcony w prawdziwe opracowanie.

Natalia Mońko,  kl. 1b4, poleca serial "72 najniebezpieczniejsze zwierzęta- Azja, Ameryka Łacińska i Australia"

Jest to serial dokumentalny na temat zwierząt, które mogą być niebezpieczne dla człowieka lub innych zwierząt. Serial można znaleźć na netflixie, stanowi 1 sezon z 12 odcinkami. Na 11 odcinkach są przedstawione zwierzęta, pod jakim względem są niebezpieczne, jak dużo osób lub zwierząt zabija, różne ciekawostki. Po tym przedstawieniu każde zwierze jest przypisane do jakiegoś miejsca ( zwykle od 1 do 7 lub 6 miejsca). Wyższe miejsce zależy od zasięgu występowania, częstego ataku na ludzi, jeżeli mają jad to, jak bardzo jest toksyczny, siły z jaką atakują ofiary. W 12 odcinku jest finał, a w nim znajdują się zwierzęta, które zajęły 1 miejsca w poprzednich odcinkach. W tym odcinku jest ponowne przedstawienie tych zwierząt i wpasowanie do odpowiednich miejsc z takimi zależnościami, jakie były w pierwszych 11 odcinkach.

Angelika Piekarska, kl 1e4, poleca książkę Adama Kay`a, “Będzie bolało”

Podczas pandemii i stałego pobytu w domu przeczytałam kilka ciekawych książek. Najbardziej zainteresował mnie jednak dziennik Adama Kay’a pt. „Będzie bolało”. Jest ona o przeżyciach młodego mężczyzny, który pragnie zostać lekarzem ginekologiem. Droga ta jednak nie jest prosta i przyjemna. Adam musi się mierzyć z 97-godzinnymi tygodniami pracy, decyzjami, które zaważą na ludzkim życiu, niskimi wypłatami i brakiem czasu dla rodziny i przyjaciół. Autor opisuje wszystko w niezwykle humorystyczny sposób. Z jego zabawnych i jednocześnie przerażających zapisków dowiecie się wszystkiego, co chcielibyście wiedzieć (i czego nie chcielibyście wiedzieć) o życiu lekarzy na oddziale i poza nim. Z prawdziwą przyjemnością przeczytałam każdą stronę tej książki.

Vanessa Lewandowska, kl 1a4, poleca serial “Sherlock”, reż. Mark Gatiss, Steven Moffat

Podczas kwarantanny ponownie udało mi się obejrzeć jeden z moich ulubionych seriali pt.: "Sherlock". Był on nakręcony na podstawie książek Arthura Conana Doyle'a. Akcja została przeniesiona do czasów współczesnych, co, moim zdaniem, jest dużym plusem serialu. Tytułowy Sherlock jest samotnie żyjącym geniuszem, pracującym dla policji w Londynie. Pewnego razu spotyka równie samotnego doktora Watsona, który właśnie wrócił z wojny i od tamtego momentu bohaterowie rozwiązują zagadki razem. Z czasem pojawiają się nowi bohaterowie oraz problemy, które muszą zwalczyć. Odcinki są zabawne, tajemnicze, zaskakujące i nieprzewidywalne, więc myślę, że każdy z nas odnajdzie w nich coś dla siebie.

Dominika, kl. 1a4, poleca serial “The 100”

W wolnym czasie podczas kwarantanny ponownie obejrzałam serial pt.: "The 100". Akcja rozgrywa się w dalekiej przyszłości, co jest bardzo interesujące i też jednocześnie trochę przerażające. Serial opowiada o losach ludzi, którzy mieszkali na ogromnej stacji kosmicznej i teraz z powrotem przybywają na Ziemię. Okazuję się jednak, że nie jest ona taka sama, jaką ją zostawili, a mieszkający na niej ludzie nie są zbyt przyjaźnie nastawieni. Serial jest kreatywny, nie raz zaskakuje i przyjemnie się go ogląda. Myślę, że spodobałby się wielu osobom, którym podobają się motywy science fiction.

Patrycja Zamora, kl. 1a4, poleca film “Pamiętnik”, reż. Nick Cassevetes

Zdecydowanie chciałabym polecić kultowy i prawdopodobnie wielu osobom znany film pt.'Pamiętnik'. Zachwyciła mnie w nim niesamowita gra aktorska oraz bardzo ciekawa fabuła. Ukazuje on przede wszystkim jak silna jest miłość dwojga ludzi. Perypetie głównych bohaterów mogą inspirować,zachwycać i śmieszyć. Osobiście uważam, że film ten opowiada piękną historię, która mogła zdarzyć się wielu osobom. W szczególności dzieło to polecam osobom chcącym się odstresować i odciąć od problemów.

Aleksandra Budnik, kl. 1d4, poleca książkę  Anny Niemczyk „Aseksualność. Czwarta orientacja”

Zamknięcie w izolacji było (i jest) dla mnie jak zbawienie, choć na początku nie było kolorowo. Na szczęście bardzo odpowiadają mi takie warunki, wreszcie mogłam zająć się sobą i zdrowiem psychicznym. Odkryłam wiele rzeczy o sobie (również dzięki wspaniałej książce Anny Niemczyk „Aseksualność. Czwarta orientacja”), ale zajęłam się też rzeczami, które chciałam robić od dawna, lecz nie miałam na nie czasu i motywacji, np. nauka o czarostwie (ang. witchcraft), wicce oraz pogaństwie. Są to bardzo interesujące tematy, choć oczywiście – nie każdy musi je lubić. Aczkolwiek warto próbować nowych rzeczy – teraz mamy na to trochę więcej czasu!

Trzymajmy się wszyscy w zdrowiu i dbajmy o siebie w tych specyficznych czasach.

Amelia, poleca słuchowisko "Wiedźmin" oraz musical "Hamilton: An American Musical"

Z powodu epidemii koronowirusa zaczęłam sięgać po najróżniejsze formy kultury. Dlatego w ostatnim czasie udało mi się zabrać za bardzo ciekawe dzieła, którymi chciałabym się dzisiaj podzielić. Pierwszym z nich jest Wiedźmin autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Z początku czytanie nie sprawiało mi większej przyjemności, powiedziałabym, że wręcz męczyło. Natomiast jakiś czas temu odkryłam słuchowisko z Wiedźmina. (Słuchowisko jest to coś przypominające audiobooki, lecz znaczne ciekawsze ponieważ charakteryzuje się takżę efektami akustycznymi i muzyką). W ten właśnie sposób w mgnieniu oka przełknęłam pierwszą część opowiadań - ,,Ostatnie Życzenie". Serdecznie zapraszam do spróbowania takiej formy zapoznawania się z Wiedźminem lub obojętnie jaką książką, ponieważ jest to niezapomniane przeżycie. Słuchowiska są bardzo klimatyczne i zdecydowanie działają na wyobraźnie odbiorcy.  Drugim dziełem za które się zabrałam (po raz drugi, ponieważ już wcześniej byłam zaznajomiona, natomiast czuję, że muszę o tym wspomnieć) jest Hamilton: An American Musical. Jest to musical o życiu jednego z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych- Alexandra Hamiltona. Jest to bardzo interesujące i porywające dzieło. Są różne sposoby zapoznawaniem się z Hamiltonem (tutaj polecam obejrzeć filmik na kanale Łap Chwile pt ,,JAK, GDZIE I PO CO obejrzeć HAMILTONA z Broadway'u). Za pierwszym razem gdy słuchałam soundtracku, od razu wiedziałam, że zakochałam się w Hamiltonie. Niesamowita historia o chorej ambicji, dążeniu do władzy i poświęceniu wszystkiego, żeby zdobyć swój upragniony cel.

Oliwia Dyka, kl. 1e4, poleca naukę języka japońskiego oraz rozwijanie umiejętności artystycznych

Kwarantanna jest wydarzeniem, którego żadne z nas nie zapomni do końca życia. Ten kilkumiesięczny czas spędzony w naszych domach, bez bezpośredniego kontaktu ze znajomymi jest jednak idealną okazją na wypróbowanie nowych hobby, bądź doskonalenie już obecnych.
Jedną z rzeczy jakich postanowiłam wypróbować podczas kwarantanny jest nauka języka japońskiego. Dzięki aplikacji Duolingo codziennie mogę przeznaczyć parę wolnych minut na zrobienie czegoś pożytecznego. Wolny czas wykorzystuję także na rozwijaniu umiejętności artystycznych, takich jak origami, rysowanie oraz grafika komputerowa. Wróciłam też do speedcubingu, czyli jak najszybszym układaniu kostek Rubika. Aktualnie moim ulubieńcem jest kostka Pyramix, kształtem przypominająca piramidę. Ostatnią z moich kwarantannowych aktywności jest ogrodnictwo. Wraz ze zbliżającym się wielkimi krokami latem postanowiłam założyć rękawice ogrodowe i… udekorować balkon. Skoro do niedawna nie mogłam tak często spotykać się ze znajomymi na sesje zdjęciowe, moimi modelami zostały stokrotki, goździki, azalie, lawenda, kalanchoe, sundaville i pelargonia!

Amelia Pater, kl. 2d, poleca jazdę na rowerze, rękodzieło artystyczne i książkę "Nocna Tęcza" Claire King'a

Ostatnio przejechałam cały Półwysep Helski na rowerze w dwie strony co daje 80 km, a zarazem mój nowy rekord życiowy. Ponadto nauczyłam się nowych technik z zakresu rękodzieła artystycznego oraz rozwijam moją stronę internetową poświęconą tej tematyce mellymoon.pl - może są uczniowie, którzy mają podobne pasje. Uczę się bardzo szybkiej i trudnej solówki na gitarze co stanowi dla mnie niemałe wyzwanie. Niedawno przeczytałam też książkę autorstwa Claire King'a "Nocna Tęcza" i uważam, że takie dzieła powinny być czytane w szkołach, ponieważ rozbudzają wrażliwość oraz ukazują dzieciństwo, świat z punktu widzenia dziecka. Ta książka na pewno byłaby pomocna nie tylko do matury - bo nie o to tu chodzi, lecz by zrozumieć słabszych i porzuconych. Moim zdaniem powinna to być jedna z programowych pozycji, ponieważ przekazuje wartości ważniejsze niż wiele lektur szkolnych razem wziętych, a nawet bardzo wykracza poza te ramy i rozwija wyobraźnię.

Jagna Lach, kl. 1e4, poleca aktywność fizyczną i... dostrzeganie piękna otaczającego nas świata

Kwarantanna to czas, w którym całkowicie zmieniły się moje priorytety. Od samego początku bardzo źle ją znosiłam, a powrót na tak długi czas wydawał mi się nierealny. Chciałam zostać w mieście, z przyjaciółmi, na siłowni, dalej zwiedzać piękne miejsca w Bydgoszczy, chodzić do moich ulubionych kawiarni.. 

Po takim czasie w mojej małej miejscowości odkryłam na nowo mnóstwo rzeczy, które mnie zachwyciło na tyle, że brak ludzi całkowicie mi nie przeszkadzał. Wróciłam do biegania, podczas którego podziwiam pola rzepaku i dzikie zwierzęta na leśnych ścieżkach, tak jak na zdjęciu widać do regularnych ćwiczeń dorzuciłam jogę, która rano niesamowicie dodaje mi energii i rozciąga, a wieczorami wycisza, uspokaja. Myślę, że to czas, w którym warto skupić się na swoim zdrowiu, nie tylko fizycznym, ale również psychicznym i dzięki możliwościom technologicznym w przeróżny sposób utrzymywać kontakt z ludźmi, którzy z dnia na dzień zaczęli być daleko. 

I to wszystko ode mnie, trzymajcie się ciepło, dbajcie o siebie.

100976504 247085229891187 2680819076065918976 n

Marta, kl. 1b, opisuje pracę w fundacji "Mam Marzenie"

Od kilku miesięcy życie jakby trochę zamarło, zwolniło. Mimo tego pewne rzeczy się nie zmieniają i utrzymują to samo tempo. W fundacji Mam Marzenie nadal robimy wszystko, aby spełniać marzenia! Poznajemy naszych Marzycieli przez video rozmowy i chociaż tak spędzamy z nimi trochę czasu. Naszym głównym celem jest spełnić marzenia dzieciaków i podarować im trochę uśmiechu, zwłaszcza w tym trudniejszym czasie.

Idea spełniania marzeń zaczęła się w USA, kiedy siedmioletni Chris chciał zostać policjantem. Funkcjonariusze z Arizony zrobili wszystko, aby chłopiec mógł złożyć uroczystą przysięgę. Na jej mocy stał się Honorowym Policjantem Wydziału Drogowego w oficjalnej czapeczce z policyjnym logo oraz własnym identyfikatorem. Kilka dni później otrzymał także swój mundur i zaliczył test jazdy na mini-motocyklu. Policjanci byli tak wzruszeni i oczarowani małym chłopcem, że postanowili założyć Fundację Make A Wish. W Polsce powstała ona w 2003 roku w Krakowie. Misją Fundacji jest spełnianie marzeń dzieci cierpiących na choroby zagrażające ich życiu. Chcemy dostarczyć im niezapomnianych wrażeń i wnieść trochę radości. Wolontariusze działają w całym kraju, jest też oddział w Bydgoszczy.
Samo poznanie Marzyciela to ogromna ekscytacja, wiążąca się z wielkim oczekiwaniem, aby usłyszeć o czym on marzy. Tyle ile dzieci, tyle niesamowitych pomysłów! Każde z nich jest naprawdę wyjątkowe. Jednak nic nie równa się z chwilą kiedy Marzenie staje się rzeczywistością. Radość jaka promienieje z oczu naszych bohaterów to coś, czego się nie zapomina i daje ogromną motywację do dalszego działania. Zapraszam na Facebooka, na naszą stronę oddziału Bydgoszcz, aby samemu przekonać się, że nie ma rzeczy niemożliwych!

Link -> https://www.facebook.com/groups/381687835887369

Nina Gackowska, kl. 1b, poleca ćwiczenie jogi oraz kanały na YouTube - “Yoga with Kassandra” oraz “Alivia D'andrea”

Zakładając, że pewnie większość uczniów podzieli się obejrzanymi filmami, serialami czy książkami, chciałabym trochę odbić od tego utartego szlaku i polecić coś innego - bo sport, a konkretniej jogę.
Jak wszyscy wiedzą, w czasach kwarantanny powinniśmy ruszać się chociaż odrobinę więcej niż z łóżka do lodówki (no, ewentualnie czasem też do łazienki). Ja od niedawna, z uwagi na to, że miałam więcej czasu i chciałam spróbować czegoś nowego, zaczęłam ćwiczyć jogę. Co ciekawe, nigdy mnie do tego nie ciągnęło, wręcz odwrotnie - wizerunek wykonywania różnych nudnych, mało energicznych jakby się wydawało ćwiczeń odpychał mnie od siebie przez kilka dobrych lat. Nie wiem więc co doprowadziło, że rozłożyłam matę i odpaliłam sobie filmik na YouTube, ale zostałam przy tym na dłużej. Okazuje się, że joga to nie tylko powolne zmiany póz - joga dzieli się na różne rodzaje, mniej lub bardziej energiczne. Mi takie ćwiczenia oprócz poprawy kondycji (i zmniejszenia bólu w plecach, spowodowanych na pewno! lekcjami online:)) pomogły się rozluźnić, “zapanowałam” nad swoim oddechem i stresem, łatwiej mi utrzymać skupienie przy np. nauce. W internecie jest masa poradników, filmików i innych rzeczy związanych z jogą - ja mogę polecić dwa kanały na YouTube - “Yoga with Kassandra” oraz kanał “Alivia D'andrea”.
Zdecydowanie polecam spróbować każdemu - może ktoś z was się do jogi przekona i zostanie przy tym rodzaju aktywności na dłużej.

"Nela", kl. 1b, poleca film "Epidemia strachu", reż.Steven Soderbergh

Kwarantanna wywołana covid 19 to czas, kiedy 99% czynności trzeba było wykonać w domu (praca, nauka, spędzanie czasu wolnego).Dotyczyło to każdego obywatela w naszym kraju. Obecnie niektóre z zakazów zostały zniesione, jednak młodzież nadal musi uczyć się zdalnie z domu i ma ograniczona swobodę poruszania się i spędzania wspólnie czasu.
Poza uczeniem się zdalnym, które jest obowiązkowe znalazłam czas na małe przyjemności. Jakiś czas temu podczas kwarantanny obejrzałam  film pt. „Epidemia strachu”. Fabuła opowiada o nowym wirusie roznoszącym się drogą powietrzną zabijającym ludzi w kilka dni od zarażenia. Wydarzenia są bardzo analogiczne do tych obecnych na świecie odnoszących się do Covid-19. Oglądając widz ma wrażenie, jakby reżyser znał przyszłość z roku 2020. Historia zaczyna się dość niewinnie, w domowym zaciszu, gdzie umiera zarażona mama oraz jedno z jej dzieci. Okazało się, że zmarła kobieta przywiozła wirusa z Azji do Stanów Zjednoczonych. Głównym wątkiem jest walka ludzkości z wirusem jednak bardzo ciekawy jest wątek drugoplanowy czyli poszukiwanie osoby, która jako pierwsza na świecie została zarażona oraz,  jak po kolei poszczególne osoby zaraziły się. To bardzo uświadamia widzowi jak łatwo można zarazić innych będąc całkowicie nieświadomym zagrożenia. Walka ludzi o przetrwanie własne i najbliższych wywołuje w ludziach ukryte cechy charakteru, których moglibyśmy nigdy nie poznać, gdyby nie zagrożenie.  Są one zarówno pozytywne jak i negatywne. Film jest bardzo realistyczny, mroczny oraz tragiczny w wydarzeniach jednak daje widzowi bardzo dużo wrażeń i pobudza do refleksji. Gorąco polecam film, dla widzów lubiących mocne wrażenia.
Ten film polecam każdemu, kto interesuje się wydarzeniami na świcie lub lubi oglądać dobre kino.

Patrycja, kl. 1b, poleca film "Grand Budapest Hotel", reż. Wes Anderson

Ostatnio obejrzałam film "Grand Budapest Hotel" w reżyserii Wesa Andersona. Jest to komediodramat inspirowany wspomnieniami austriackiego pisarza Stefana Zweiga. Sama fabuła, można powiedzieć, że jest dość błaha i prosta, bo o pracowniku hotelu i jego przygodach, ale wizualnie film dopieszcza nam oczy. Każdy kadr to idealnie skomponowane, pełne nasyconych bądź cukierkowo pastelowych barw, perfekcyjnie symetryczne arcydzieło. Film ten jest dziwny, ale bardzo ujmujący, zaskakuje, gdy światowe gwiazdy kina pojawiają się w najmniejszych rolach. Pewnie dzięki tym cechom zgarnął aż 4 Oscary i dziesiątki innych nominacji. Film naprawdę godny obejrzenia.

Zuzanna Ławicka, kl.1b, poleca serila "Sherlock", reż Mark Gatiss, Steven Moffat

Zapewne większość z Was zna lub chociaż kojarzy Sherlocka Holmesa, XIX-wiecznego fikcyjnego detektywa, którego losy zapisał Sir Arthur Conan Doyle na kartach swoich powieści. Jednak nie tylko książki są warte polecenia, ale również i serial na ich podstawie zatytułowany "Sherlock".
Trzeba przyznać, że ta produkcja BBC bardzo różni się od oryginału, ale taki właśnie był zamysł reżyserów (Mark Gatiss oraz Steven Moffat), bowiem akcja serialu dzieje się we współczesnym Londynie. Seria ta niesamowicie wciąga. Zwroty akcji nie pozwalają przestać oglądać, przez co widz pochłania odcinek za odcinkiem. Mimo, że epizody są dość długie jak na serial (trwają aż 1.5 godziny), ale są tylko trzy na każdy z dotychczas powstałych czterech sezonów, całość ogląda się więc trochę jak filmy. Jednym z czynników pozytywnie wpływających na jakość serialu jest znakomite aktorstwo oraz świetnie dobrana obsada: w rolach głównych występują Benedict Cumberbatch (Sherlock Holmes) oraz Martin Freeman (John Watson).
"Sherlock" to serial, który mogę z czystym sercem polecić każdemu, kogo interesują zagadki kryminalne. Obecna sytuacja dała mi szansę ponownego obejrzenia tej produkcji. Może dla Was to okazja, by przeżyć tę przygodę po raz pierwszy?

_______________________________________________________________________ 

#Czwórka Inspiruje 
Koronawirus pokrzyżował plany wielu z nas, nie możemy się spotykać ze znajomymi, rozwijanie naszych pasji, też wielokrotnie jest mocno ograniczone.
Czy to oznacza, że mamy siedzieć z założonymi rękami i czekać na lepsze jutro? Nie!Spotykamy się na lekcjach, godzinach wychowawczych i wiemy, że wielu z Was przeczytało w tym czasie ciekawe książki, obejrzało interesujące filmy, nauczyło się nowych umiejętności. To wszystko wzajemnie nas wzmacnia, daje siły i inspiruje.Dlatego też, jako cała społeczność “Czwórki”, ruszamy z akcją #Czwórka Inspiruje.W najbliższym czasie, na godzinach wychowawczych, będziemy rozmawiać właśnie o sposobach na spędzanie wolnego czasu.Zachęcamy też, aby każdy z Was stał się siłą napędową tej akcji i w kilku zdaniach ( max. 500 - 700) napisał, podzielił się z resztą “Czwórkowiczów” informacjami, refleksjami o godnych polecenia książkach, filmach, które Was zainteresowały. Może to być też ciekawa płyta ulubionego zespołu lub wartościowy film/kanał na YouTubie. Informacje o innych aktywnościach także są mile widziane. Doskonale wiemy, że niektórzy zaczęli się uczyć kolejnego języka obcego, nauczyli się gotować, poznają tajniki edycji zdjęć i wiele, wiele innych.Dzielcie się tym z innymi.O szczegółach akcji dowiecie się od wychowawców na najbliższych godzinach wychowawczych.