Dni fantastyki 

Konkurs cospaly 

Niezwykle barwną, kreatywną i wzbudzającą wiele emocji częścią naszego projektu „Fantastyka! Włącz wyobraźnię  jest zawsze konkurs cosplay, czyli niebanalne połączenie zainteresowań  z kreacją artystyczną. Uczestnicy mogli zaprezentować kostiumy inspirowane wybranym bohaterem z literatury, filmów, komiksów, gier. Każdy miał szansę, choć na kilka chwil, stać się Supermanem, księżniczką z odległej planety, walecznym wojownikiem. Najlepiej zaprezentowali swoich bohaterów:

Olga Śmigielska z klasy 2A, Martyna Stefańska z klasy 2C, Jagoda Malec z klasy 3D i Mikołaj Łoziński z klasy 2D4

 

Gratulujemy ciekawych inspiracji i niezwykłej prezentacji stroju inspirowanego swoim ulubionym bohaterem.

Prezentacje strojów

Escape room

Rokrocznie w czasie trwania Dni Fantastyki biblioteka szkolna zawsze zamienia się w escape room. Tym razem również zaprosiliśmy wszystkich do zabawy w pokoju zagadek, ale online.

 

W mieście zaginęła tajemna i drogocenna księga. O  kradzież podejrzewa się, dotąd nieuchwytnego, złodzieja dzieł sztuki.  Sprawa dostała kryptonim „Przebiegły bibliotekarz”.

Sprawdź swoją inteligencję i nieszablonowe myślenie.

 

Możesz przyłączyć się do poszukiwań.

 

Pokój zagadek

Życzymy fantastycznych wrażeń:)

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Debata oksfordzka

Fantasy to gatunek niezwykle barwny i różnorodny, zarówno literatury, jak i filmu.

Wielu osobom kojarzy się tylko z księżniczkami, rycerzami i smokami, a więc tematami nieziemskimi. Jednak tak jak w bajkach, które dzieją się za górami, za lasami, dobro zwycięża zło, tak również filmy fantasy pokazują sprawy przyziemne, nadając im nieziemskiego wymiaru. W większości, te najbardziej znane, filmy fantastyczne są wielkimi hitami kinowymi, które zarabiają ogromne pieniądze.

 

”Filmy fantastyczne są bardziej skupione na komercji niż na przekazywaniu wartości” – to teza postawiona podczas debaty oksordzkiej, która odbyła się w ramach Dni Fantastyki. Uczniowie z klasy 2 A oraz Klubu Debat Oksfordzkich nie walczyli na świetlne miecze, ale na argumenty, poparte wieloma przykładami.

Dwie drużyny, niczym muszkieterowie słów, starały się przekonać publiczność do swoich racji. Każdy z uczniów był doskonale przygotowany, a ich wystąpienia dostarczyły wiele emocji.

 

Fotograficzna relacja

 

Po dwóch stronach stanęli:

Propozycja: Marcelina Golec, Kamil Wasielewski, Olga Śmigielska, Aleksandra Rozmarynowska

Opozycja: Magdalena Smoczyńska, Emilia Cieszyńska, Krystian Twarowski, Martyna Zastempowska

 

Obrona swojego stanowiska „okupiona” jest wieloma godzinami przygotowań – zgłębieniem tematyki dyskusji, gromadzeniem danych statystycznych, czytaniem opinii, opracowaniem linii obrony własnych argumentów. Debata uczy sztuki obrony swojego zdania, co może się przydać w niejednej życiowej sprawie. Dzięki niej uczą się nie tylko dyskutujący, ale również publiczność.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom

i dziękujemy za intelektualną ucztę.

 

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Warsztaty komiksu

Warsztaty komiksu poprowadził  Kamil Dukiewicz, młody komiksiarz z Bydgoszczy, absolwent Czwórki. Zadebiutował zeszytem Black Hound, gangsterską historią z elementami gotyckiego horroru i fantastyki. Prywatnie student filologii angielskiej i kolekcjoner komiksów.

 

Warsztaty komiksowe

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Magia w bibliotece

W naszej bibliotece nie znajdziesz czarodziejów, magicznych przedmiotów,  czy smoków pilnujących niewyobrażalnych bogactw.  Zamiast tego, możesz tam znaleźć książki z szeroko rozumianej fantastyki.  To taki gatunek literatury, który przeniesie nas do niezwykłego świata wyobraźni.

Książki fantastyczne

Fantastyczne nowości

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Code Combat

codecombat

  Lekcje informatyki w Czwórce też są fantastyczne. Zapraszamy   do spróbowania swoich sił w grze, w której zamiast miecza   używacie odpowiedniego kodu. Zmierzcie się z zagadkami, przeciwnikami i trudnościami godnymi prawdziwych bohaterów. Wybierzcie postać, pokierujcie jej działaniami i odkrywajcie kolejne krainy oraz poziomy pisania prawdziwego kodu.

 

Programowanie fantastycznego świata, tylko u nas!

 

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Turniej League of Legends

safe image

Uczniowie stworzyli swoje drużyny i wyruszyli na bitwę o zwycięstwo w turnieju League of Legends.

W grze LoL drużyny walczą ze stworami i potworami, a ich cel to Nexus czyli serce bazy przeciwnika.

Jeżeli chcesz pokibicować którejś z drużyn w ich walce „na śmierć i życie”, zapraszamy na YT.

 /////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Czy fantastyka jest kobietą?

  • Czy  fantastyka to gatunek zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn?
  • Kim są bohaterki literatury fantastycznej?
  • Czy obecność walecznych kobiet jest widoczna przez cały okres powstawania fantasy?
  • Kto inspiruje współczesne, rodzime pisarki fantastyki?

Odpowiedzi na te i inne pytania można było poznać podczas spotkania online z panią Martą Kładź-Kocot, które rozpoczęło Dni Fantastyki w naszej szkole.

 

Uczniowie klasy 2D4 i 3C wysłuchali wykładu pt. "Fantastyka o kobietach, kobiety w fantastyce".

 

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Pisarze fantasy pochodzą z Bydgoszczy

Uwielbiasz fantasy i szukasz nowych autorów gotowych skraść Twoje czytelnicze serce? Nie musisz szukać daleko, bo Bydgoszcz fantastyką stoi. Z naszym miastem swoje życie, rodzinne i twórcze, związało wielu pisarzy i twórców kultury, dla których fantastyka jest podróżą do światów niekoniecznie prawdopodobnych, aczkolwiek zawsze możliwych.

Poznaj kilku z nich.

Fantastyczni pisarze bydgoscy

 //////////////////////////////////////////////////////////////////////////////