Logo PNWM PION RGB do internetu z dopiskiemLogo fantazmat png 3 1logotyp

“U mnie i u Ciebie - Europa zaczyna się tutaj.” - to motto wymiany uczniowskiej realizowanej przez naszą szkołę i Lessing-Gymnsium z Mannheim (Niemcy), przy współpracy II LO z Bydgoszczy. W dniach od 20 do 27 maja gościmy grupę 13 niemieckich uczniów wraz z dwoma nauczycielami.

Podczas tygodniowego pobytu zaplanowane jest nie tylko wspólne poznanie naszego miasta, m.in. szlakiem Wody Przemysłu i Rzemiosła TH2O, wizyta w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, zwiedzanie Trójmiasta, ale również warsztaty kreatywno-ekspresyjne, podczas których uczestnicy poznają techniki artystyczne umożliwiające wizualizację wspólnych przeżyć i doświadczeń. Ich efektem będą krótkie formy artystyczne zaprezentowane przez uczestników w piątek, 26.05.23. A wszystko to w ramach projektu realizowanego w czasie wymiany: „Bydgoszcz - fascynujące miasto nad wodą. Bydgoskie impresje młodych Europejczyków.”, realizowanego wspólnie z Fundacją artystyczno-eventową FANTAZMAT.

Pobyt w naszym mieście to również okazja do spotkania młodych ludzi z nieodległych, a jednak nieco innych kultur, do nawiązania relacji poprzez wspólne działanie, zburzenia stereotypów dotyczących obu narodów, a nade wszystko nawiązania nowych przyjaźni.

Projekt wymiany ze szkołą w Mannheim jest współfinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, budżetu Miasta Bydgoszcz oraz Fundacji artystyczno-eventowej FANTAZMAT.