Czwórka świętuje Stulecie Odzyskania przez Bydgoszcz Niepodległości

14 stycznia 2020 r. młodzież IV Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego złoży wieniec pod pomnikiem 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich.

Ułani w Bydgoszczy

W okresie międzywojennym w koszarach przy ulicy Szubińskiej stacjonował 16 Pułk Ułanów Wielkopolskich. Powstał on z oddziału konnego 29 grudnia 1918 r. rozkazem Dowództwa Głównego, generała Józefa Dowbora – Muśnickiego, w byłym zaborze pruskim. Miejscem tworzenia było Biedrusko pod Poznaniem. Rozpoczęto formowanie 2.Pułku, który wkrótce zmienił nazwę na 16. Pułk. Rdzeń jednostki tworzyli powstańcy wielkopolski oraz ochotnicy z Wielkopolski i Pomorza. Pułk otrzymał sztandar bojowy z napisem „ Biały sztandar – wzniosłe czyny” z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej.

Ułani przyjechali do Bydgoszczy wraz z Niepodległością.

24 stycznia 1920 roku ułani wkroczyli do Bydgoszczy, zostali zakwaterowani w koszarach po wojskach niemieckich przy ulicy Szubińskiej, które od tej pory nazywano ułańskimi. Wzięli udział w defiladzie Wojska Polskiego. Ponieważ żołnierze tej jednostki nosili czapkę z białym otokiem, nazywano ich popularnie białymi ułanami. Polska kawaleria należała do światowej elity wojskowej, której duże wsparcie okazywał międzywojenny prezydent Bydgoszczy Leon Barciszewski. Od 9 marca 1920 roku pułk wziął udział w kampanii 1920 – w wojnie polsko – bolszewickiej walczył m. in. pod Brodami, Jazłowczykiem i Szczurowicami. Spełnił swój żołnierski obowiązek - 41 oficerów odznaczono najwyższym odznaczeniem bojowym – Orderem Virtuti Militari, a 48 otrzymało Krzyż Walecznych.

Pułk opuścił Bydgoszcz 25 sierpnia 1939 r. i udał się w pobliże granicy niemieckiej, z chwilą wybuchu wojny, podjął zaciętą i bohaterską walkę z najeźdźcą. Za działania bojowe nadano 45 Krzyży Walecznych. 5 września 1939 roku pułk przestał istnieć.

Osiedle Błonie znajduje się na dawnych polach ułańskich, będących terenem ćwiczeń pułku. Jedna z ulic na osiedlu nosi nazwę 16 Pułku Ułanów Wlkp.. Po jej południowej stronie, na skraju skweru w 2005 roku postawiono pomnik poświęcony pamięci żołnierzy tej jednostki wojskowej – jest to rekonstrukcja pomnika z 1921 roku , zniszczonego i zrównanego z ziemią przez hitlerowców w 1939r. Bohaterska postawa żołnierzy 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich w obronie naszej Ojczyzny i poświęcenie życia dla drugiego człowieka zasługuje na szacunek i uznanie.

 LOGO DNI100