Księzniczka z lodu

Utworzono: środa, 23, listopad 2011

Ostatnimi czasy dużą popularnością zaczęły się cieszyć powieści kryminalne zza Morza Bałtyckiego, z mroźnej i jakże niezwykłej dla polskiego czytelnika Szwecji, kraju kojarzącego się dotychczas raczej z twórczością Astrid Lindgren, skierowaną do dziecięcego odbiorcy, niźli z twórczością mającej za przedmiot zbrodnię, i to właściwie najpoważniejszą. Po ogromnym sukcesie serii „Millenium” Stiega Larssona pora na kolejne świetne szwedzkie kryminały, tym razem autorstwa Camilli Lackberg. Ta seria (czy raczej saga)  to równie mroczna fabuła, okraszona wątkiem psychologiczno-obyczajowym.  „Księżniczka z lodu” to debiutancka powieść Camilli Läckberg, młodej szwedzkiej pisarki, otwierająca cykl kryminałów, których akcja dzieje się w niewielkiej miejscowości na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Książka została uhonorowana prestiżową nagrodą Grand Prix de Littérature Policiere. Muszę przyznać, że zasłużenie. Powieść czyta się bowiem doskonale.
Główna bohaterka powieści, Erika Falck, jest pisarką; autorką czterech biografii szwedzkich literatek. Urodziła się w Fjällbackce, mieszka w Sztokholmie, a dzięki swoim osiągnięciom w dziedzinie literatury (jej własnym zdaniem dość mizernym), jej postać urasta do rangi lokalnej celebrytki. Erika ma trzydzieści pięć lat, jest singielką. Jest szczera, pogodna, odrobinę naiwna, a przy tym niezwykle sympatyczna – ma czar Bridget Jones (zresztą podobnie jak ona, Erika narzeka na wagę i na randkę ubiera wyszczuplającą bieliznę).
W spokojnym miasteczku Fjällbaka zostaje znaleziona martwa Alexandra Wijkner. Wszystko wskazuje na to, że popełniła samobójstwo. Ale czy na pewno? Główna bohaterka, która powróciła w rodzinne strony by poukładać własne sprawy, wspólnie z kolegą z młodzieńczych lat, a obecnie policjantem, próbują rozwikłać sprawę.Wkrótce zaczynają podejrzewać, że śmierć Alex ma związek z mroczną tajemnicą z przeszłości.
Obszerne tło obyczajowe, galeria barwnych postaci oraz zagadkowa intryga to atuty książki Camilli Lackberg. 
To naprawdę świetnie napisana, wciągająca powieść.

                                                                                         E.B.

2013. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Copyright (C) by ZSO4 2001-2013
Download Joomla Templates