Skąd wiemy, co jest prawdziwe


Richard Dawkins, znany głównie dorosłym czytelnikom przy współpracy z Davem McKeanem napisał książkę dla młodzieży.  W „Magii rzeczywistości”  zwraca się do młodego czytelnika i pragnie go przekonać do najwspanialszej magii, magii natury,  magii rzeczywistości, oraz do najwspanialszego osiągnięcia człowieka, z którym żadne cuda, nie mogą się równać: do NAUKI i naukowego wyjaśniania świata.

Jeżeli nurtują Was pytania typu” „Skąd wiemy, co jest prawdziwe”  warto poszukać tej książki na bibliotecznych półkach. „Magia rzeczywistości nie jest nadprzyrodzona, nie jest iluzją. Jest po prostu cudowna. Cudowna i rzeczywista. Cudowna, bo rzeczywista.”

P.N.

 

 

Początek ?Miętowej Serii?


„Wszystko, tylko nie mięta” to pierwszy tom popularnej serii dla nastolatek, zwanej Serią Miętową. Początkowo nic szczególnego nie ciągnęło mnie do niej, ale wszystko zmieniło się, gdy tylko zaczęłam czytać. W tych kolorowych okładkach toczy się życie pewnego rodzeństwa – Malwiny i Kuby oraz ich rodziców i młodszej siostry, czyli mieszkającej w bloku na Bródnie rodziny Gwidoszów. Wszyscy tworzą wspaniałą i zgraną rodzinę, której każdy może pozazdrościć.Mnóstwo tu bliskich Wam uczuć i problemów, przede wszystkim tych sercowych. Zatem, na przekór tytułowi, bardzo to wszystko pachnie miętą.

Autorka – Ewa Nowak – daje się poznać jako pełnokrwisty psycholog, gdyż nie boi się pisać o sprawach bardzo często pomijanych w literaturze. W książce „Wszystko, tylko nie mięta” spotykamy się z tematem młodzieńczej miłości w dwóch odsłonach: zwykłej, spotykanej na co dzień i niezwykłej – miłości chłopaka do niepełnosprawnej dziewczyny. Chłopak, o którym mowa to właśnie Kuba Gwidosz. Jeszcze niedawno sama zastawiałam się, jak przystojny i popularny chłopak może zakochać się w  dziewczynie, która ma problemy z poruszaniem się. Wszystkie wątpliwości rozwieją się po przeczytaniu książki, gdyż w niej poznajemy Magdę, która nie daje się niepełnosprawności i śmieje się jej w twarz. Dziewczyna jest bardzo inteligentna, a przede wszystkim ma dystans do siebie. I choć początkowo wydaje się jej, że Kuba się nad nią lituje, powoli zaczyna zdawać sobie sprawę z jego prawdziwych uczuć. Jak rozwinie się to uczucie? Jeżeli chcesz znać odpowiedź, a ponadto spotkać fajnych ludzi z poczuciem humoru i mądrym spojrzeniem na świat  sięgnij po książki z „Miętowej Serii”.

                                                                                     M.C

Ludzie na walizkach


        Szymon Hołownia - "Ludzie na walizkach"

 

Jak rozmawiać o śmierci, bólu i cierpieniu nie popadając w sentymentalizm, ckliwość i gładkie frazesy? Jak dotykać istoty rzeczy zadając czasem trudne pytania? Czy cierpienie naprawdę uszlachetnia? Czy jest to tylko marne pocieszenie dla ludzi doświadczających bólu? Śmierć czeka przecież każdego z nas, jest czymś tak naturalnym jak narodziny. A jednak odsuwamy wszelkie myśli o niej w możliwie jak najdalszą przyszłość, a najchętniej odsunęlibyśmy świadomość jej istnienia w niebyt.

„Ludzie na walizkach” to książka, która powstała na podstawie programu pod tym samym tytułem. Szymon Hołownia rozmawia z ludźmi w sytuacjach granicznych - doświadczonymi przez chorobę, śmierć kogoś bliskiego lub inne trudne przejścia. Część z nich znana jest z mediów, jak Maciej Kozłowski czy Ewa Komorowska, inni toczą swoje zmagania z dala od blasku fleszy. W każdym jednak przypadku ich opowieści są autentyczne i poruszające. Uświadamiają nam, jak wielkim darem jest życie i zdrowie i jak niewiele trzeba, aby ten dar utracić. Szymon Hołownia prowokuje, pyta o bunt wobec Boga, o to, jak w ogóle można pogodzić się z takimi doświadczeniami. Odpowiedzi, które słyszy, mogą nas wiele nauczyć. To książka niezwykle prosta i mądra zarazem, bo dotykająca spraw trudnych, dotyczących nas wszystkich. Bo wszyscy jesteśmy takimi „ludźmi na walizkach”, podróżnikami, bywającymi w świecie tylko przez moment, ale za to kurczowo trzymającymi się zawartości naszego bagażu, jakby to było największym skarbem.

Szymon Hołownia ma niezwykły dar pisania o głębokich treściach w sposób niezwykle przystępny i mądry zarazem. Przeczytaj, a sam się o tym przekonasz.

                                                                   N.K.

2013. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Copyright (C) by ZSO4 2001-2013
Download Joomla Templates