Nagrody literackie 2012

Utworzono: wtorek, 30, październik 2012

Laureatem Literackiej Nagrody Nobla 2012 został chiński pisarz Mo Yan za "wizyjny realizm łączący opowieści ludowe, historię i współczesność". Autor czerpie swoje inspiracje z pisarstwa Lu Xun i realizmu magicznego G. G. Marqueza. Głęboki pesymizm jego powieści splata się z umiłowaniem ojczyzny i mieszkańców Państwa Środka. Jest autorem m.in. "41 bomb", "Obfitych piersi, pełnych bioder", "Krainy wódki", "Klanu czerwonego sorga" i "Przezroczystej marchewki".

 

Nagrodę Nike roku 2012 jury pod przewodnictwem Tadeusza Nyczka przyznało Markowi Bieńczykowi za zbiór esejów "Książka twarzy" inspirowanych współczesnymi metodami komunikacji. Tytuł dzieła to parafraza... Facebooka.

Najważniejsza polska nagroda literacka obejmuje utwory różnych gatunków. W tym roku w finałowej siódemce znalazły się reportaże, biografie, tom wierszy i tom prozy - ale nagroda, po raz pierwszy w historii Nike, przypadła literackiemu esejowi. W pewnym sensie jest to nagroda dla samej literatury, dla sztuki opowiadania. "Książka twarzy" Bieńczyka, jak zauważył recenzent "Gazety Wyborczej" Dariusz Nowacki, jest właściwie metapowieścią - opowieścią o czytaniu i o tym, kto czyta.

 

 

2013. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Copyright (C) by ZSO4 2001-2013
Download Joomla Templates