Artykuły
Dni Przyrodnika Czwórki 2019
„Jest pewna przyjemność w bezdrożnych lasach;
Jest upojenie na samotnym wybrzeżu;
Jest społeczność, gdzie nie ma intruzów;
Przy głębokim morzu i muzyce jego szumu;
Nie człowieka kocham mniej, lecz Naturę bardziej.”
~ Lord Byron
W dniach 05.02 – 07.02.2019 odbyła się już trzecia edycja Dni Przyrodnika Czwórki.
Impreza ta wpisała się w tradycję naszej szkoły. W trakcie trzech, szalenie intensywnych dni uczniowie klas przyrodniczych uczestniczyli w szeregu warsztatach i prelekcjach dotyczących różnych dziedzin z zakresu biologii, geografii i chemii. Było ciekawie, wesoło i ... smacznie ! (uczniowie mogli wykazać się swoimi umiejętnościami kulinarnymi w konkursie „Szalony, smaczny, kolorowy surówkowy zawrót głowy”).
Fot.1. Małgorzata Kotyńska
Mieliśmy okazję spotkać się z fachowcami w różnych dziedzinach. Od biologa, fizjoterapeuty, lekarza medycyny i lekarza weterynarii, po wykładowców uniwersyteckich i podróżników. Opowiedzieli oni o swojej pracy oraz doświadczeniach jej towarzyszących. We współpracy z zaprzyjaźnionym nam Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, tym razem z Instytutem Geografii odbyliśmy podróż po rzekach i jeziorach Polski oraz po Sycylii, poznaliśmy zachowania bobrów. Dowiedzieliśmy się również o propozycjach kierunków studiów w Instytucie Geografii.
Fot.2. Joanna Kamińska-Instytut Geografii UKW w Bydgoszczy
Myślę, że ideą tego typu działań jest zostawienie choć na chwilę typowych lekcji i zetknięcie się twarzą w twarz z tym, o czym słyszymy na lekcjach, ale bezpośrednio od osób pracujących w danym zawodzie. W przyrodzie szczególnie dużą rolę odgrywa nauka za pomocą zmysłów i doświadczeń, naturalnych krajobrazów. W ten sposób łatwiej przyswaja się wiedzę i umiejętności, które mogą okazać się przydatne w dorosłym życiu. Być może to właśnie wiedza o przyrodzie i tym, co nas otacza jest kluczem do odnalezienia samego siebie oraz kształtowania przyszłej kariery zawodowej? Takie mam odczucia po trzech dniach zajęć przeprowadzonych w inny sposób.
Klasa IIb przyrodniczo-turystyczna